Otřesný případ týrání zvířat: Muž myl psa v automyčce. Mohl i oslepnout, běsní veterinářka

4 měsíce starý 6

Kolemjdoucí minulý víkend zaujalo podivné chování muže u jedné z ručních automyček v polském městě Osvětim. Neznámý řidič po umytí auta vyndal z vozu psa, kterého přivázal ke konstrukci myčky. Následně postupoval stejně, jako když se myje auto. Nebohé zvíře tedy pokryl pěnou z mycí pistole a poté na něj nasměroval proud tlakové vody. Jeden z přihlížejících zákazníků myčky vše ihned oznámil jejímu majiteli. O případu informoval magazín Autoswiat.

Psovi mohl způsobit trýznivou bolest

Majitel myčky na Facebooku napsal, že s takovým zacházením se zvířaty nesouhlasí, a oznámil, že věc byla nahlášena příslušným úřadům. „Náš kamerový systém zaznamenal šokující situaci, kdy ten člověk psa nejprve dvakrát vydrhl kartáčem s chemikáliemi určenými na mytí vozidel. Poté přepnul na další program a nasměroval tlakovou pistoli (100 bar) z malé vzdálenosti na psa, který, jak můžete vidět na přiloženém videu, měl stočený ocas a snažil se utéct!“ uvádí automyčka na svém profilu.

ČTĚTE TAKÉ: Neuchránil jsem ho, zemřel jsem uvnitř. Otec ubodaného chlapečka z Mostu promluvil o tragédii

Na videu, které myčka sdílela na sociálních sítích, je zvíře evidentně vyděšené, krčí se a snaží se osvobodit. Když svědci muže upozornili, že zvířeti ubližuje, odpověděl jim, že pejsek bude v pořádku, jen je potřeba ho umýt, protože se vyválel v exkrementech.

Podle veterinární lékařky Martiny Horákové může ale takové chování skončit pro zvíře tragicky hned z několika důvodů: „Chápu, že se majitelé psů zlobí, když se jejich mazlíček vyválí v exkrementech nebo mršinách jiných zvířat, ale je to jejich přirozené chování, se kterým páníčci musí počítat. Řešení takového problému prostřednictvím myčky na auta však hraničí s týráním zvířat. Nasměrování proudu tlakové vody na zvíře může snadno pořezat kůži nebo ho připravit o zrak. Mycí chemikálie mohou jak poškodit srst a pokožku, tak i vnitřní orgány nehledě na trýznivou bolest a stres, které zvíře při takovém způsobu očisty prožívá.“

Majitelům hrozí trest

Případem se zabývá polská policie, která už zjistila totožnost muže a ženy natočených na videu a následně je navštívila u nich doma. Policisté tam také zkontrolovali psa, který podle magazínu Autoswiat.pl naštěstí nevyžadoval veterinární pomoc, vypadal však ustrašeně.

Pokud se prokáže, že šlo skutečně o týrání zvířete, hrozí majitelům psa podle polského trestního zákoníku trest odnětí svobody až na tři roky, a pokud byl čin spáchán zvlášť surově, až na pět let. Česká právní úprava umožňuje za týrání zvířat uložit trest odnětí svobody na šest měsíců až šest let podle závažnosti činu.

Zdroj