OVĚŘOVNA: Ukrajinský generál Zalužnyj nemá na svém náramku svastiku, jde o optický klam

5 měsíce starý 31

Na sociální síti velitele ozbrojených sil Ukrajiny Valerije Zalužného se objevila generálova fotografie s náramkem, na kterém jeden ze symbolů připomíná hákový kříž. Zejména ruská média začala detail fotografie šířit s tím, že jde o údajný důkaz o náklonnosti ukrajinského velení k nacismu. Jak ale ověřily fact-checkingové servery, jde pouze o optický klam.

Ověřovna! Praha/Kyjev 7:00 17. října 2022

Srovnání symbolů na vikingském náramku, při plné ostrosti (nahoře) a při rozostření (dole). Symbol na náramku, který má podle ruských médií zobrazovat svastiku, je ve skutečnosti zcela jiným severským symbolem | Zdroj: Reprofoto twitter

Rusko se snaží od začátku války na Ukrajině budit dojem, že jím zahájená a vedená válka je ve skutečnosti pouze operací s cílem „denacifikace Ukrajiny“. Aby šiřitelé proruských narativů podpořili tuto teorii, uchylují se často k úpravám fotografií a videí s nejvyššími ukrajinskými představiteli, které pak následně nechávají kolovat po sociálních sítích.

Podobným případem je i fotografie ukrajinského náčelníka generálního štábu Valerie Zalužného, která pochází přímo z jeho sociálních sítích.

На нашій землі триває боротьба, масштабів якої світ не бачив із часів Другої світової. Ми не маємо права перекласти цю війну на наших дітей. Ворога потрібно знищити тут і зараз. І ми це можемо зробити.#valeriizaluzhnyi pic.twitter.com/8PsVOD9iiN

— Commander-in-Chief of the Armed Forces of Ukraine (@CinC_AFU) October 6, 2022

Při přiblížení fotografie na Zalužného pravou ruku to totiž vypadá, jako by měl generál na svém náramku zobrazenou svastiku. Toho se okamžitě chopila nejen ruská média a informační agentury, ale také uživatelé sociálních sítí.

Naopak servery zaměřené na ověřování informací začaly fotografii blíže zkoumat. A jak popisuje třeba slovenská policie na svém – na hoaxy zaměřeném – facebookovém účtu, vše je ve skutečnosti jinak, než jak ruská média popisují. Na náramku totiž není svastika, ale zcela jiný, severský symbol.

Optický klam

Údajná svastika začne vystupovat až po manipulaci s fotografií. Objeví se poté, co se pokusíme přiblížit přímo na detail ruky, na které se náramek nachází.

Další symboly na náramku přitom tak snadno identifikovat nelze. Už to napovídá, že svastika sama o sobě nebude symbolem, který by trojrozměrná struktura náramku skutečně zobrazovala. Ale spíše výsledek optického klamu.

To se ostatně záhy podařilo potvrdit jak amatérským ověřovatelům na sociálních sítích, tak i zaběhlým organizacím. Ti totiž konkrétní symbol takzvaného vikingského náramku generála dohledali.

Pak už stačilo pouze vyzkoušet, co se symbolem provede případná úprava světla, kontrastu nebo ostrosti fotografie. Ostatně to můžete posoudit sami.

— Anonymous Operations (@AnonOpsSE) October 9, 2022

Podoba po rozostření znaku je prakticky k nerozeznání od toho, jak vypadá po přiblížení symbol na Zálužného náramku.

Že jde o stejný symbol napovídá i skutečnost, že ramena údajné „svastiky“ nesvírají úhel devadesáti stupňů, ale větší a na koncích se navíc kroutí ještě více. Stejně je tomu i v případě rozostření skutečného symbolu „propletence“ na vikingském náramku.

Druh náramku

Co má ale ukrajinský náčelník ozbrojených sil skutečně na svém náramku? Pode fact-checkingových serverů jde o jeden z přívěšků na vikingský náramek, které jsou volně dostupné k prodeji na internetu.

Přívěšek, který po rozostření připomíná svastiku, je ve skutečnosti tento symbol. Z podobných, malých postříbřených kvádrů je pak možné sestavit celý vikingský náramek v docela volném pořadí podle vlastního zájmu.

OVĚŘOVNA: Potetovaní Ukrajinci na dovolené v Chorvatsku? Ne, maďarští neonacisté na koncertě

Číst článek

Šíření narativu o svastice na náramku vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny má pouze ospravedlnit ruskou invazi vůči jednomu z evropských států. A je jen dalším dílkem v podobných snahách z minulosti, kdy se upravenými fotografiemi snažili tvůrci montáží vzbudit dojem třeba i o údajné Zelenského náklonnosti k nacismu. Podobné pokusy jsme vyvraceli třeba zde.

Generál Zalužnyj je naopak na Západě považován za příslušníka nové generace ukrajinských důstojníků, kteří se zcela odklonili od dříve hojně užívaných sovětských vojenských praktik. Díky zdařilé obraně Kyjeva a zatím úspěšné protiofenzivě ukrajinské armády si získal ve vojenské komunitě velký respekt.

Spojitost Zalužného s radikálnějšími ukrajinskými postavami jde dohledat jen v jednom případě. A to při jmenování Dmytra Jaroše náčelníkovým poradcem. Zakladatel krajně pravicové strany Pravý sektor byl však z této pozice podle serveru Ukrajinská pravda měsíc na to opět odvolán.

Křišťálová Lupa 2022

Tomáš Pika

Zdroj