Pachatel neznámý. Policie odložila případ poplašné zprávy o šíření tuberkulózy ukrajinskými vojáky

4 měsíce starý 5

Olomoučtí policisté odložili případ poplašné zprávy o šíření vysoce infekční tuberkulózy ukrajinskými vojáky cvičícími na Libavé. Pachatele, který nepravdivou zprávu na internet umístil, se nepodařilo zjistit, řekl v pátek krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Případem se kriminalisté zabývali od února, stopy vedly do zahraničí.

Olomouc 12:17 19. května 2023

Pachatele, který poplašnou zprávu šířil, se nepodařilo najít (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Zfalšovaná zpráva hygienické stanice varující před tuberkulózou kolovala prostřednictvím sociálních médií a emailů.

„Kriminalisté odložili případ šíření poplašné zprávy z února letošního roku týkající se zveřejnění nepravdivé informace o šíření tuberkulózy na Olomoucku v souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků na našem území, neboť se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání určité osoby,“ uvedl policejní mluvčí.

Hamplová se omluvila za sdílení dezinformace o šíření tuberkulózy ukrajinskými vojáky na výcviku

Číst článek

Doplnil, že v případě zjištění nových skutečností by se případ znovu otevřel.

Nepravdivá zpráva obsahovala informaci, že olomoucká krajská hygienická stanice posílá lidem pozvánky na mimořádné vyšetření na TBC, kterou šíří ukrajinští vojáci pobývající v kraji na výcviku. Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje následně uvedla, že oznámení je falešné.

Na svém facebookovém profilu tuto potenciálně poplašnou zprávu několik hodin sdílela i nezávislá senátorka za volební obvod Kroměříž a právnička Jana Zwyrtek Hamplová. Posléze příspěvek smazala a omluvila se. Zprávu poté dementoval také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Falešné dokumenty o výskytu tuberkulózy v Libavé na Olomoucku, kde ve vojenském prostoru cvičí ukrajinští vojáci, se objevily podle hygieniků také v dubnu. Hygienici znovu zopakovali, že jde o dezinformaci.

Předběžná data z registru, kde lékaři nakažené TBC evidují, ukazují v loňském roce nárůst případů mírně nad úroveň před epidemií covidu-19. Na Ukrajině je tuberkulóza častější než v Česku, zvýšení počtu případů proto odborníci očekávali.

Podle předběžných dat bylo loni zachyceno 374 případů TBC, 161 z oho u cizinců. Ukrajinců bylo mezi nimi 89, z nich 54 uprchlíků. Lékaři uklidňují, že při krátkodobém kontaktu s infekčním člověkem se lidé tuberkulózou nenakazí, potřeba je několikahodinový kontakt.

ČTK

Zdroj