Pád do příkopu, zlomená žebra i poraněné plíce. Mistrovi světa běžel na pomoc soupeř

3 měsíce starý 107

Tým Quick-Step Alpha Vinyl v cíli závodu Lutych–⁠Bastogne–Lutych díky Remcu Evenepoelovi slavil vítězství, které po doposud nevydařeném jaru potřeboval jako sůl. Byť větší radosti bránilo to, co se stalo světovému šampionovi posledních dvou let Julianu Alaphilippovi.

Na kótě 62 kilometrů před cílem došlo k velkému pádu několika favoritů, mezi které patřil i klasikář narozený ve francouzském Saint-Amand-Montrond. A právě on dopadl nejhůře, protože skončil v hlubokém příkopu vedle silnice.

Vážné důsledky karambolu pro 29letou hvězdu poodhalovala belgická stáj postupně. Napřed přišlo jen stručné prohlášení, že její lídr se nachází v nemocnici ve stabilizovaném stavu. Další upřesnění doplnil Quick-Step po dvou hodinách, kdy mistr světa prošel v nemocnici v Herentalsu řadou vyšetření. „Julian Alaphilippe si při pádu zlomil dvě žebra a lopatku a utrpěl hemopneumotorax (krvácení do pohrudniční dutiny, pozn. red.). Teď už je stabilizovaný, ale zůstává v nemocnici na pozorování.“

Nemohl nic dělat

Neoficiální titul „hrdina dne“ si v kontextu pádu vysloužil krajan Alaphilippa a soupeř v jedné osobě Romain Bardet. Jezdec týmu DSM také upadl, ale vyvázl bez zranění, které by mu bránilo v tom, aby dokončil 257 kilometrů dlouhou misi. Avšak když viděl bezvládného kolegu v duhovém trikotu, nenasedl na kolo. Naopak seběhl dolů do příkopu a ještě před příjezdem záchranné služby zjišťoval, jak na tom Alaphilippe je. A neviděl příliš pozitivní obrázek.

„Rozhlédl jsem se a viděl Juliana možná pět nebo šest metrů dole pod silnicí. Byl to emocionální šok, protože byl ve špatné situaci. Nikdo nepřicházel a on opravdu potřeboval pomoc. Nemohl se hýbat, nemohl dýchat. Sice byl při vědomí, ale nemohl nic dělat. Opravdu doufám, že je v pořádku,“ popisoval po závodě Bardet.

Podle France Télévisions byl Alaphilippe při vědomí i v sanitce při převozu na kliniku, ale stěžoval si na bolesti zad.

Ve chvílích, kdy byl Francouz na cestě do nemocnice, předvedl Evenepoel rozhodující útok na ikonickém a extrémně prudkém kopci Cote de la Redoute. V cíli měl na skupinu pronásledovatelů bezpečný náskok 48 vteřin a připsal si největší triumf kariéry, ve které ho to nejlepší má teprve čekat. Je mu totiž zatím pouhých 22 let.

Zdroj