Palestinci v Nábulusu poničili svatyni, izraelští vojáci zabili dvě Palestinky

4 měsíce starý 40

foto Ilustrační foto - Izraelský kontrolní bod blízko Jeruzalému hlídaný policistou. 

Jeruzalém - Izraelská armáda dnes na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde se v posledních dnech zostřuje napětí, zabila dvě Palestinky, jedna z nich se podle armády pokusila zaútočit nožem na policistu, druhá nebyla ozbrojená, ale podle izraelských vojáků "podezřele" postupovala k nim a nereagovala na výzvu, aby zastavila. Předtím, v noci na dnešek, několik desítek Palestinců poničilo na okraji města Nábulus židovskou svatyni, která je i posvátným místem muslimů a křesťanů a bývá místem izraelsko-palestinských střetů.

"Vandalismus v Josefově hrobce je vážné porušení náboženské svobody v jednom z nejposvátnějších míst pro každého žida," řekl dnes izraelský ministr obrany Benny Ganc. Slíbil, že vláda dá místo brzy do původního stavu. Na fotografiích na sociálních sítích jsou vidět rozbité a ohořelé části hrobky uvnitř svatyně. Ganc také řekl, že vláda použije "všechna opatření", aby zabránila podobným útokům. Rovněž izraelský premiér Naftali Bennett dnes řekl, že bezpečnostní složky nebudou mít žádná omezení pro to, aby "zastavily novou vlnu terorismu".

Izraelská armáda má zvýšenou pohotovost od března, kdy při několika útocích palestinských radikálů zemřela v Izraeli více než desítka lidí. Minulý týden navíc začal muslimský postní měsíc ramadán, během něhož každoročně roste v Izraeli napětí. Loni palestinské střety s izraelskými bezpečnostními složkami podnícené očekávaným soudním verdiktem o vystěhování palestinských rodin přerostly nakonec v 11denní válku Izraele s radikály v palestinském Pásmu Gazy.

Izraelské síly nyní provádějí operaci v palestinských městech na okupovaném Západním břehu, mimo jiné ve městě Džanín, považovaném za jednu z bašt palestinských radikálů. Dnes zatkli dvacet Palestinců.

Při zásahu izraelské armády u vesnice Húsán dnes ráno izraelští vojáci zastřelili neozbrojenou sedmačtyřicetiletou Palestinku, vdovu a matku šesti dětí. Žena vykrvácela po zasáhu do nohy. Izraelská armáda střelbu zdůvodnila tím, že žena se "podezřele" pohybovala směrem k nim a nereagovala na výzvu, aby zastavila. Odpoledne v Hebronu izraelští vojáci zastřelili Palestinku, která podle nich chtěla nožem zaútočit na izraelského policistů. Ten utrpěl lehké zranění.

Svatyně, kterou v noci na dnešek palestinští radikálové poničili, leží na okraji Nábulusu na okupovaném Západním břehu Jordánu v takzvané zóně A, která je oficiálně plně pod palestinskou samosprávou. Svatyně se často stává místem střetů a Židy do ní několikrát ročně k modlitbám musí doprovázet izraelská armáda ve spolupráci s palestinskou policií.

Zdroj