Pandemie ve světě: Anglie zve na očkování lidi pod šedesát, Auckland uvolnil karanténu

2 měsíce starý 11

„Pozvánky byly rozeslány, když osm z deseti lidí ve věku 65 až 69 let využilo nabídky nechat se naočkovat,“ popisuje NHS. V Anglii dostalo první dávku vakcíny zhruba osmnáct milionů lidí, tedy třetina dospělé populace. V celé Británii jde o jedenadvacet milionů lidí, přibližně jeden milion už dostal i druhou dávku.

Úřady se ale obávají, že stávající očkovací látky budou méně účinné v případě některých variant koronaviru, například té jihoafrické či brazilské. Lékový regulátor MHRA proto umožní zrychlenou registraci upravených přípravků, díky které výrobci nebudou muset znovu provádět klinické testy. Podobná procedura se už používá při registraci očkovacích látek proti chřipce.

Británie, podobně jako Evropská unie, používá k očkování přípravky od společností Moderna, Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. Spojené království vykazuje pátý nejvyšší počet nakažených koronavirem na světě. Od začátku epidemie se infekce prokázala u 4,26 milionu lidí. Zhruba 125 tisíc lidí po nákaze covidem-19 zemřelo.

Aucklanďané opět mohou do kaváren

Striktní karanténu má za sebou největší město Nového Zélandu Auckland. Na záběrech novozélandské veřejnoprávní televize TVNZ byly podle agentury vidět řady lidí v kavárnách, mnozí z nich přitom popisovali, že cítí úlevu.

Vláda nařídila ve městě, kde žije zhruba 1,6 milionu obyvatel, striktní karanténní uzávěru poté, co se objevily případy lokální infekce britskou variantou koronaviru. Lidé mohli opustit bydliště jen kvůli nákupu základních potřeb či výkonu nepostradatelných zaměstnání, v omezeném režimu fungovaly i školy.

Nadále ve městě platí opatření proti šíření koronaviru v podobě omezení veřejných shromáždění nebo povinnosti nosit roušky ve veřejné dopravě. V neděli uplynulo sedm dní, kdy se v zemi neobjevil nový případ lokální infekce, do karantény ale po sobotním pozitivním testu zamířil člen letecké posádky, který přiletěl z Tokia.

Země patří ve zvládání pandemie mezi nejúspěšnější na světě. Přisuzováno je to rychlému zavedení opatření, aktivnímu trasování kontaktů, zavření hranic a povinné karanténě pro cestovatele. Nový Zéland rovněž už zahájil očkovací kampaň.

Zdroj