Pandemie ve světě: Počet nově nakažených v Tokiu poprvé překonal tři tisíce za den, Sydney prodloužilo uzávěru

2 měsíce starý 51

Dosavadní denní rekord překonal počet nově nakažených nejen přímo v Tokiu, ale i v celém Japonsku – za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u více než devíti tisíc lidí, informovala s odvoláním na vládní zdroje agentura Kjódó. Dosavadní maximum bylo 7958 nakažených, které Japonsko zaznamenalo letos 8. ledna. 

Až dosud se země vyhnula zničujícímu šíření nákazy, jaké postihlo například Indii, Indonésii či Spojené státy, ale pátá vlna poháněná převážně vysoce nakažlivou variantou delta nyní zatěžuje nemocnice v Tokiu, které právě hostí letní olympijské hry. Stoupající čísla na ně tak vrhají stín a vyvíjejí tlak na vládu premiéra Jošihida Sugy, aby přijala přísnější opatření.

Organizátoři olympijských her už tak přislíbili, že zavedou odpovídající opatření, aby zajistili „bezpečné Hry“, a dodali, že počet nakažených mezi sportovci a dalšími osobami spojenými s tímto sportovním svátkem je velmi malý.

Japonská vláda v Tokiu vyhlásila od 12. července do 22. srpna už čtvrtý nouzový stav. Vyzvala restaurace a bary, aby přestaly servírovat alkohol a zavíraly časně. Některé podniky ale tuto výzvu ignorovaly s tím, že vláda zaostává s rozdělováním finančního příspěvku, který jim má pomoci pokrýt ztráty. Mnoho lidí, především pak mladších, je z pokračujících omezení unaveno a začínají chodit více ven.

Japonský premiér v úterý prohlásil, že země neplánuje zastavit probíhající olympiádu navzdory rekordnímu nárůstu počtu nakažených. Dodal, že se „vládě podařilo zajistit nový lék, který snižuje riziko vážného průběhu nemoci o sedmdesát procent a který se bude od nynějška používat“. Neupřesnil ale, o jaký preparát se jedná.

„V každém případě bych za nynějších okolností chtěl požádat obyvatele, aby se vyhýbali cestám ven, které nejsou nezbytné, a dívali se v televizi na olympijské a paralympijské hry,“ řekl premiér.

Guvernérka japonské metropole Juriko Koikeová uvedla, že stoupající počet vážných případů covidu-19 nutí místní nemocnice přidávat lůžka. „Usilujeme o zajištění nemocničních lůžek,“ řekla v úterý. „Znepokojuje mě postupné zvyšování počtu vážných případů,“ dodala.

„Situace je opravdu vážná, lékaři už dříve říkali, že jakmile denní přírustek nakažených přesáhne dva tisíce, tak už bude mít zdravotnictví vážné problémy a nemuselo by to zvládnout. Teď vidíme, že to je dokonce přes tři tisíce a lékaři říkají, že pokud delší dobu několik dní po sobě skutečně bude přibývat dva až tři tisíce denně, tak problémy nastanou,“ přiblížila také zpravodajka ČT na Dálném východě Barbora Šámalová.

Zatím ale nejsou podle ní informace o tom, že by nebyl dostatek lůžek. Podotkla však, že údaje, které zveřejňuje japonská vláda, nejsou úplně aktuální. Poslední byly z počátku týdne a říkaly, že lůžka jsou vytížená z 58 procent. Aktuální situace už může být podle Šámalové ale trochu jiná.

Podle guvernérky metropole byla také většina starších lidí už plně očkována a počty nemocných mezi nimi klesly. Mezi nově nakaženými tak podle ní nyní dominují nenaočkovaní mladí lidé. „Aktivity mladých lidí jsou nyní klíčem ke zpomalení nákazy a my potřebujeme jejich spolupráci,“ řekla Koikeová.

K úterku dostalo kompletní očkování 25,5 procenta japonských obyvatel, mezi staršími obyvateli je to téměř sedmdesát procent. Japonsko má více než 126 milionů obyvatel.

Sydney o měsíc prodloužilo koronavirovou uzávěru

Australské úřady o další měsíc prodloužily uzávěru největšího města Sydney, kterému se navzdory několik týdnů trvajícímu lockdownu nedaří snížit denní přírůstky nákaz koronavirem. Za poslední den stát Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, zaznamenal 177 nových případů infekce, o den dříve to bylo 172 případů, informovala agentura Reuters.

Uzávěra měla původně skončit v pátek, podle středečního oznámení premiérky státu Gladys Berejiklianové ale restrikce potrvají až do 28. srpna. Uvolnění opatření naopak ohlásily státy Viktorie a Jižní Austrálie.

V Sydney a okolí, kde žije přes šest milionů lidí, obyvatelé nesmějí opouštět domovy s výjimkou cesty do zaměstnání, k lékaři či na nákup potravin. Obavy zde vyvolává rostoucí počet lidí infikovaných vysoce nakažlivou mutací delta. Počty nakažených ve státě Nový Jižní Wales jsou nejvyšší od března. „Dokud neklesnou téměř k nule, tvrdá opatření budou pokračovat,“ uvedly úřady.

V boji s koronavirem byla Austrálie doposud úspěšnější než mnoho jiných států s vyspělými ekonomikami. Podařilo se jí to díky rychlému uzavření hranic, důslednému trasování kontaktů a krátkým přísným uzávěrám. Od začátku pandemie země zaznamenala jen něco přes 33 200 případů koronavirové nákazy a 920 lidí tam v důsledku nemoci covid-19 zemřelo. Naopak tempo očkování je pomalé.

Německo možná rozšíří povinnost testování při příjezdu do země

Německo by mohlo uspíšit rozšířenou povinnost testů na koronavirus při cestách do země z ciziny. Lidé, kteří nebudou očkovaní či neprodělali covid-19, budou muset mít asi už od 1. srpna potvrzení o negativním testu i při cestách autem či vlakem. Podle agentury DPA to řekl v úterý večer bavorský premiér Markus Söder (CSU) v televizi ARD. Podle DPA se povinnost testů i pro cesty pozemní dopravou do Německa původně zamýšlela od 11. září.

„Pravidlo je relativně jednoduché, každý, kdo dorazí, ať autem, vlakem či letadlem, bude potřebovat test,“ řekl Söder. Nyní platí tato povinnost jen pro lidi, kteří do Německa přiletí letadlem. Bavorský premiér se nevyjádřil, zda se tato povinnost bude týkat i očkovaných a lidí, kteří covid-19 prodělali. Už dříve ale podle DPA spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) uvedl, že kdo prokáže očkování či vyléčení z covidu-19, „samozřejmě žádný test nepotřebuje“.

Podle Södera i Seehofera budou kontroly potvrzení o bezinfekčnosti na silnicích namátkové. Kontroly na hranicích Söder vyloučil.

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 2768 nových případů nákazy koronavirem a 21 úmrtí spojených s covidem-19, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Počet nakažených je vyšší než před týdnem, kdy německé úřady hlásily 2203 infekcí.

Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se za tuto dobu v průměru nakazilo na sto tisíc obyvatel, od 6. července stoupla ze 4,9 na aktuálních 15,0. V úterý byl tento ukazatel na hodnotě 14,5.

Zdroj