Pandemie ve světě: Půlka Izraele je imunizovaná, Polsko čelí dosud nejhorší covidové situaci

5 měsíce starý 14

Úřady  v Izraeli dále uvolňují restrikce a nehodlají je zpřísnit ani o nadcházejících svátcích Pesach. Podle dosavadních pravidel se budou moci pořádat rodinné sešlosti uvnitř za účasti až 20 hostů a venku v padesáti lidech.

Z údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že plně imunizováno je přes 4,6 milionu Izraelců. V židovském státě stále klesá počet pacientů s vážným průběhem covidu-19. Ve středu jich bylo 483, což je nejnižší údaj za minulé tři měsíce.

Na příznivou epidemickou situaci v Izraeli už reagovaly Řecko a Kypr. Budou uznávat doklad o očkování a pustí na své území izraelské turisty. Kyperské úřady oznámily, že od očkovaných izraelských návštěvníků se nebude požadovat čerstvý test ani karanténa. Ostatní Izraelci od 12 let budou muset mít negativní testy. 

Polsko se nachází v nejhorší situaci od vypuknutí pandemie, tvrdí Morawiecki

Denní přírůstky nakažených koronavirem v Polsku dál prudce stoupají. Za středu přibylo 34 151 potvrzených případů, což je v zemi nejvíce od začátku pandemie. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Niedzielski, který zároveň informoval o zpřísnění omezujících opatření od soboty. Premiér Morawiecki nevyloučil zavedení nouzového stavu v zemi, pokud se situace nezlepší.

„Polsko se nachází v nejhorší situaci od vypuknutí pandemie před 13 měsíci. Nápor třetí vlny je velmi velký,“ řekl předseda vlády na společné tiskové konferenci s Niedzielským. Aktuálně je podle něj v nemocnicích obsazeno 75 procent lůžek. „Nevylučujeme žádný scénář, kdyby za dva tři týdny mělo být ještě hůř,“ dodal.

Epidemická situace se v Polsku zhoršuje už řadu dní. Rekordní počet 29 978 nově infikovaných zjištěný během jednoho dne, za úterý, oznámilo ministerstvo zdravotnictví už ve středu. Celkem se v zemi s 38 miliony obyvatel doposud nakazilo přes 2,15 milionu lidí.

Britská varianta viru zhoršuje situaci na Ukrajině

Ukrajina hlásí nejvyšší denní přírůstky nakažených koronavirem i zemřelých v souvislosti s covidem-19. Ministr zdravotnictví Maksym Stepanov oznámil ve čtvrtek 16 669 nově prokázaných případů infekce za poslední den – nejvíce od vypuknutí pandemie. Informoval rovněž o tom, že s nemocí covid-19 zemřelo ve středu 363 lidí. Podle serveru Ukrajinska pravda země hlásí nejvyšší denní počet úmrtí už tři dny po sobě.

Země v posledních týdnech čelí růstu rychlosti šíření koronaviru a premiér Denys Šmyhal hovoří o třetí vlně pandemie. Šéf resortu zdravotnictví Stepanov uvedl, že se v zemi rozšířila britská varianta koronaviru, která je nakažlivější. Vláda proto v úterý zpřísnila režim vstupu do země – lidé mohou přijíždět jen s negativním testem na koronavirus.

Některé indické státy uzavřely kina, hotely a restaurace

V Indii znovu výrazně přibývá lidí nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin zaznamenalo indické ministerstvo zdravotnictví 53 476 nových případů infekce, což je největší denní nárůst od 23. října. Druhá nejlidnatější země světa, která má 1,3 miliardy obyvatel, odhalila od začátku pandemie 11,8 milionu nákaz a 160 692 pacientů zemřelo.

Některé indické státy kvůli nové vlně nákazy opět zavedly omezení a uzavřely kina, hotely a restaurace. Ve středu Indie oznámila, že dočasně pozastavuje velkou část vývozu vakcíny proti covidu-19 od společnosti Serum Institute of India (SII), která vyrábí preparát vyvinutý ve spolupráci britsko-švédské firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Důvodem je snaha uspokojit domácí poptávku po očkovacích látkách.

Zdroj