Pandemie ve světě: WHO není spokojená s tempem očkování, Brazílie zažila nejčernější měsíc epidemie

3 měsíce starý 7

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že tempo očkování proti covidu-19 v Evropě je „nepřijatelně pomalé“, a to ve chvíli, kdy se počet nových případů nákazy koronavirem v 51 evropských zemích už šestý týden za sebou zvýšil. Minulý týden v Evropě přibylo 1,6 milionu infikovaných lidí, zatímco před pěti týdny byly týdenní počty nových případů koronaviru pod hranicí jednoho milionu.

„Očkování představuje tu nejlepší cestu ven z pandemie. Nejenže funguje, ale je i vysoce účinné při zpomalování nákazy. Jenže postup očkovací kampaně je nepřijatelně pomalý,“ uvedl šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge.

„Dokud pokrytí (vakcínami) zůstane nízké, musíme se řídit stejnými zdravotními a sociálními opatřeními jako v minulosti, abychom zpoždění vyvážili. Je to třeba říci zcela jasně: Musíme zrychlit výrobu, snížit administrativní překážky v souvislosti s aplikací vakcín a využít každou jednotlivou dávku, kterou máme k dispozici. A to okamžitě,“ dodal.

Podle údajů WHO dostalo v evropském regionu, do kterého WHO počítá například i Rusko, Turecko a středoasijské státy, první dávku očkování zhruba deset procent obyvatel, plné dvě dávky očkovací látky mají zhruba čtyři procenta Evropanů. Pomalý postup očkování je podle organizace jedním z důvodů, proč se v posledních týdnech situace opět zhoršuje.

Brazílie má za sebou nejhorší měsíc pandemie

Brazílie má za sebou zdaleka nejčernější měsíc od začátku pandemie covidu-19. Za březen tam v souvislosti s nákazou úřady evidují 66 500 úmrtí, tedy téměř dvakrát více než v dosud nejsmrtelnějším červenci minulého roku. Počet zemřelých za posledních 24 hodin znovu překonal dosavadní maximum, když po nákaze koronavirem zemřelo za den 3869 lidí, napsala agentura AFP s odkazem na data tamního ministerstva zdravotnictví. 

„V historii Brazílie jsme nikdy nebyli svědky jediné události, která by za 30 dní zabila tolik lidí,“ řekl bývalý šéf zdravotní komise severovýchodního regionu země Miguel Nicolelis.

Epidemická situace se přitom v zemi nadále zhoršuje a podle AFP se nyní zdá, že by mohl být duben ještě horší. Za poslední den úřady zaznamenaly přes 90 tisíc pozitivních testů a podle Nicolelise by země mohla do července dosáhnout hranice půl milionu zemřelých. Tu zatím ze všech zemí překonaly jen USA.

Odborníci přičítají současnou situaci třem hlavním faktorům: Oslavám nového roku a následného karnevalu, výskytu nových a agresivnějších variant koronaviru, a stále chybějící celostátní strategii pro boj s nákazou. 

Zdroj