Papež František přiletěl na návštěvu Maďarska, setká se s Orbánem a představí vizi pro Evropu

5 měsíce starý 7

Papež František přiletěl na návštěvu Maďarska, kde chce mimo jiné hovořit o své vizi budoucnosti Evropy sužované válkou na Ukrajině a migrační krizí. V pátek ho čeká setkání s prezidentkou Katalin Novákovou a premiérem Viktorem Orbánem. Sejde se i se zástupci občanské společnosti a v bazilice svatého Štěpána s biskupy a duchovními. Vyvrcholením jeho pobytu v Budapešti bude nedělní mše pod širým nebem před maďarským parlamentem.

Budapešť 10:28 28. dubna 2023

Papež František ve Vatikánu | Foto: Max Rossi | Zdroj: Reuters

Podle maďarských představitelů přijel papež do Budapešti hlavně proto, aby se věnoval maďarským věřícím a podpořil je ve víře. Nicméně agentura AP píše, že vzhledem k tomu, že za hranicemi Maďarska zuří válka a vedení této země má dlouhodobé spory s Evropskou unií kvůli porušování principů právního státu a práv lidí z LGBT komunity, má papežova návštěva i silný politický podtón.

Papež udělil ženám hlasovací právo v synodě biskupů. Má obohatit rozhodování uvnitř katolické církve

Číst článek

Kromě věřících nebo mládeže se hlava katolické církve setká i s válečnými uprchlíky z Ukrajiny. V Maďarsku se jich usadilo asi 35 000 z přibližně 2,5 milionu lidí, kteří po začátku ruské invaze překročili ukrajinsko-ruskou hranici. Půjde o jednu z příležitostí, kdy bude papež moci mluvit o migraci a znovu dát najevo, že je přesvědčený, že evropské země by v rámci svých možností měly být vstřícné k lidem prchajícím před konflikty a chudobou. Premiér Orbán je přitom dobře znám svým odmítavým postojem k přijímání migrantů z muslimských zemí, označuje se za ochránce křesťanských hodnot v Evropě.

Vatikánský státní sekretář Pietro Parolin před papežovou cestou do Budapešti v rozhovoru pro portál Vatican News připomněl, že ačkoliv mnoho lidí přicházejících do Evropy z Blízkého východu a dalších krizových oblastí nejsou uprchlíci, „většina z nich ochranu potřebuje a se všemi je třeba nakládat s respektem, který si zaslouží jako lidské bytosti“.

František ovšem oceňuje přístup Maďarů k přijímání pravoslavných Ukrajinců, které z domova vyhnala ruská agrese. Co se týče Ukrajiny, shodne se papež s maďarskými představiteli i na jejich odmítavém postoji k posílání zbraní Ruskem napadené zemi. Hlava katolické církve kritizuje posílání zbraní do všech ozbrojených konfliktů. Parolin řekl, že ačkoliv papežova cesta na Ukrajinu byla naplánovaná ještě před začátkem konfliktu na Ukrajině, je „tato tragédie velmi blízká papežovu srdci“ a papež nevynechá žádnou příležitost, aby se přimlouval za mír.

AP píše, že cesta do Maďarska představuje test pro zdraví 86letého papeže, který minulý měsíc strávil čtyři dny v nemocnici kvůli potížím s dýchacími cestami. Maďarští představitelé doufali, že hlava katolické církve zavítá na různá místa v zemi, Vatikán se však rozhodl soustředit všechny akce do Budapešti. František byl v Maďarsku naposledy v září 2021, kdy se tam zastavil jen na několik hodin cestou na Slovensko.

ČTK

Zdroj