Papež František ukončil historickou návštěvu Iráku. Nejnáročnější byl pobyt ve válkou zničeném Mosulu

1 měsíc starý 14

Papež František odletěl v pondělí z Iráku. Ukončil tak svou historickou návštěvu tohoto muslimského státu, v němž před ním žádný jiný papež nebyl. Pobyt se obešel bez bezpečnostních incidentů, i když František od pátku procestoval značnou část země.

Bagdád 10:52 8. března 2021

Papež František končí svou návštěvu Iráku | Zdroj: Reuters

Cílem hlavy katolické církve bylo povzbudit iráckou komunitu křesťanů a poukázat na její osud výzvou k odpuštění, míru a nutnosti spolužití.

V Bagdádu v pondělí ještě sloužil na nunciatuře soukromou mši. Po rozloučení s personálem úřadu odjel na mezinárodní letiště. Čekal tam na něj irácký prezident Barham Sálih s manželkou. František chvíli hovořil s prezidentem, který ho pak doprovodil k letadlu, jež odstartovalo v 7.54 našeho času. V Římě měl přistát po pětihodinovém letu.

‚Jaká ukrutnost zasáhla tuto zemi.‘ Papež se pomodlil za oběti války v Mosulu, bývalé baště Islámského státu

Číst článek

Návštěva Iráku byla Františkova 33. apoštolská cesta, uvedl Vatikán. Konala se po patnáctiměsíční pauze dané epidemií covidu-19. Předtím byl František na zahraniční cestě v listopadu roku 2019 v Thajsku a Japonsku.

V Iráku navštívil šest míst, kromě Bagdádu jihoirácký Nadžaf a historický Ur, severoirácký Mosul a Irbíl a také středisko někdejší početné křesťanské komunity Karakúš.

Papež cestu koncipoval v duchu citace z Matoušova evangelia Všichni jste bratři. Všem Iráčanům vzkázal, že svou společnost mohou úspěšně znovu začít budovat, jenom pokud se nebudou zaměřovat na to, co je rozděluje, ale budou se všichni považovat za členy jednoho lidského společenství.

Jeho sobotní setkání s hlavou iráckých šíitů velkým ajatolláhem Alím Sistáním komentoval tisk v šíitském Íránu jako „nejvýznamnější událost historie dialogu mezi náboženstvími“. Jejich společné prohlášení je výzvou k mírovému soužití a potvrzením práv iráckých křesťanů.

Zkáza v Mosulu

Za nejvýznamnější a nejnáročnější z papežova iráckého programu Vatikán označuje jeho nedělní pobyt v Mosulu, kde byla patrná zkáza, již po sobě zanechal Islámský stát. Papež se modlil na náměstí, na němž jsou dosud trosky čtyř kostelů.

Papež František je jako první hlava katolické církve v Iráku. Vatikán čelí kvůli cestování kritice

Číst článek

Návštěvu předcházely kromě bezpečnostních také obavy z šíření koronaviru v davech, které papeže budou chtít vidět.

Zejména na jeho zastávkách na severu země bylo vidět lidi bez roušek. V neděli sloužil František v Irbílu mši na stadionu před 10 tisíci lidmi.

Jak připomenuly agentury, papež a členové delegace už byli proti covidu-19 očkováni, což ale není případ většiny Iráčanů. V Iráku se od počátku epidemie nakazilo téměř 730 tisíc lidí a na komplikace covidu-19 zemřelo 13 500 lidí.

ČTK

Zdroj