Papež František zahájí hlavní program návštěvy Slovenska schůzkou s prezidentkou Čaputovou

2 měsíce starý 68

Po zdvořilostní návštěvě hlava katolické církve spolu s Čaputovou vystoupí s projevem v zahradě prezidentského paláce před asi 500 pozvanými hosty z různých oblastí politického i společenského života. S prezidentkou se papež setkal už při svém příletu na bratislavském letišti, kde ho vítali také vrcholní politici Slovenska.

Ještě dopoledne má František naplánovanou schůzi s biskupy, knězi a učiteli náboženství. Ta se uskuteční v katedrále sv. Martina, která byla v někdejším Uhersku korunovačním kostelem.

Odpoledne pak papež zavítá do centra, které pečuje o nemocné lidi bez domova. U památníku holokaustu se zase sejde se zástupci židovské komunity. Minulý týden si Slovensko pietními akcemi připomnělo 80. výročí přijetí protižidovských opatření za druhé světové války, kdy byl tehdejší slovenský stát spjat s nacistickým Německem.

V podvečer má papež František, který v zemi setrvá do středy, naplánovány protokolární schůzky se slovenským premiérem Eduardem Hegerem i s předsedou parlamentu Borisem Kollárem.

Hlava katolické církve na Slovensku setrvá do středy. V úterý zavítá na východ země, kde se kromě jiného sejde s mládeží a na sídlišti Luník IX v Košicích přijde mezi příslušníky romské menšiny. Návštěva papeže v zemi vyvrcholí ve středu mší v západoslovenském Šaštíně.

Zdroj