Papež na půlnoční mši vyzval k pomoci chudým, Duka poděkoval zdravotníkům

2 měsíce starý 21

Papež František řekl, že Vánoce by měly každého přimět, aby přemýšlel o „naší nespravedlnosti vůči tolika našim bratrům a sestrám“, místo aby hověl „v nekonečné touze po majetku“ a po pomíjivém potěšení. „Bůh mezi nás přišel v chudobě a v nouzi, aby nám řekl, že když budeme sloužit chudým, prokážeme tak lásku k němu,“ zdůraznil 84letý papež, který odsloužil svou osmou vánoční mši.

Půlnoční vánoční mše se obvykle slouží v hlavní chrámové lodi svatého Petra za účasti až deseti tisíc lidí, přítomni bývají členové diplomatického sboru téměř dvou set zemí. Tentokrát se věřící vměstnali do zadní části svatostánku. Obřad začal o dvě hodiny dříve, aby se po jeho skončení stihli vrátit domů před zákazem nočního vycházení.

V pátek pronese hlava katolické církve tradiční poselství Městu a světu (Urbi et orbi). Výjimečně tak učiní uvnitř Apoštolského paláce, aby se s ohledem na pandemii zabránilo srocení davů věřících. Toto požehnání papežové pronášejí vždy na Boží hod vánoční a velikonoční.

V Betlémě, kde se podle křesťanské věrouky před více než dvěma tisíci lety Ježíš Kristus narodil, se půlnoční mše konala jen pro úzký okruh pozvaných. Letos z obavy před covidovou nákazou nepřijel ani předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Jeho videoposelství se promítalo na zeď.

Jednotlivé věřící od sebe oddělovaly pravidelně umístěné kusy papíru v lavicích. Příchozí včetně americké velvyslankyně při OSN Kelly Craftové a její ochranky měli roušky. „Nemůžete si potřást rukou, ale můžete si navzájem popřát mír,“ vzkázal účastníkům bohoslužby ve chvíli, kdy by jinak nastalo tradiční objímání sousedů v lavicích, římskokatolický administrátor jeruzalémského patriarchátu Pierbattista Pizzaballa.

Duka poděkoval lidem, kteří nesou tíži doby

Pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka na půlnoční mši ve svatovítské katedrále na Pražském hradě poděkoval zdravotníkům, bezpečnostním složkám a všem, kdo pomáhají „nést tíži doby“. Po dohodě se Správou Pražského hradu se mše v katedrále účastnilo tři sta lidí v rouškách.

Zdroj