Papež: v pandemii je více než kdy jindy zapotřebí starat se o chudé a trpící

4 měsíce starý 11

foto Papež František při kázání ve Vatikánu 28. března 2021.

Vatikán - Papež František při dnešním kázání řekl, že v době pandemie covidu-19 je více než kdy jindy zapotřebí starat se o chudé, trpící a lidi v nesnázích. Pandemii využívá ďábel, aby zasel nedůvěru a zoufalství, pronesl. Hlava katolické církve už druhý rok v řadě odsloužila bohoslužbu na Květnou neděli, kterou začíná předvelikonoční svatý týden, kvůli koronavirovým opatřením v takřka prázdné bazilice svatého Petra, píše agentura Reuters.

V době před koronavirem obvykle zaplavily Svatopetrské náměstí ve Vatikánu desítky tisíc lidí. Letošní mše se zúčastnilo jen zhruba 120 věřících a přibližně 30 kardinálů. Všichni, až na Františka a členy chrámového sboru, měli na tvářích roušky. V Itálii platí v současné době karanténní uzávěra a Vatikán přijal podobné restrikce.

"Už podruhé prožíváme (svatý týden) v kontextu pandemie," pronesl papež František ve svém tradičním nedělním kázání po mši. "Minulý rok jsme byli v šoku. Tento rok jsme pod větším tlakem," pronesl a konstatoval, že ekonomická situace se zhoršila. "Ďábel využívá této krize, aby zasel nedůvěru, zoufalství a svár," uvedl dnes rovněž podle agentury Reuters a dodal, že pandemie způsobila lidem fyzické, psychologické i duchovní utrpení.

Věřící si na Květnou neděli připomínají vjezd Ježíše do Jeruzaléma a jeho blížící se utrpení, smrt a vzkříšení. Vstupují zároveň do pašijového týdne, jenž směřuje k hlavním svátkům církevního roku - Velikonocům. Pro hlavu katolické církve to bývá jedno z nejrušnějších období roku. Letos se však všechny bohoslužby ve Vatikánu, které předcházejí Velikonocům, odehrají za omezeného počtu lidí.

Zdroj