Papež vyzval k velikonočnímu příměří na Ukrajině

5 měsíce starý 66

foto Papež František během mše na Květné neděli. Křesťanům na Květnou neděli končí čtyřicetidenní postní období a začíná pašijový týden, který končí Velikonocemi. Věřící si dnes připomínají Kristův vjezd do Jeruzaléma a poslední týden jeho života.

Vatikán - Papež František při dnešním kázání na Svatopetrském náměstí vyzval k velikonočnímu příměří na Ukrajině, které by podle něj mělo vést k dosažení míru prostřednictvím skutečných jednání. Na Květnou neděli, kterou začíná předvelikonoční svatý týden, se ve Vatikánu podle agentury Reuters shromáždily desetitisíce věřících.

"Odložte zbraně. Nechť začne velikonoční příměří, ale ne proto, abychom znovu nabili zbraně a pokračovali v boji. Ne. Příměří k dosažení míru prostřednictvím skutečných jednání," řekl František na závěr kázání.

Papež mimo jiné prohlásil, že "hloupost války" vede lidi k páchání "nesmyslně krutých činů". Vyjádřil také lítost nad "nespravedlivou smrtí" manželů, synů, uprchlíků prchajících před invazí, mladých lidí ale i "vojáků vyslaných zabíjet své bratry a sestry".

František se zdržel toho, aby výslovně označil Rusko za agresora. Papežové obvykle odsuzují války a jejich ničivé dopady na civilisty, aniž by jmenovitě uváděli ty, kteří za nimi stojí. Válku na Ukrajině ve svých kázáních ale zmiňuje pravidelně a vyzývá k zastavení masakrů.

Mše na Květnou neděli se po dvou letech pandemických omezení vrátila ze Svatopetrské baziliky na Svatopetrské náměstí. Ve Vatikánu se proto shromáždily desetitisíce věřících s palmovými a olivovými větvičkami.

Květnou nedělí vstupují křesťané do svatého týdne, vrcholu postní doby, po němž následují Velikonoce. Pro hlavu katolické církve začíná jedno z nejrušnějších období roku.

Zdroj