Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

4 měsíce starý 25

Papež František vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby „zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině“. Odsoudil i hrozbu jaderné války, kterou označil za absurdní, píše Reuters. Jde zatím o nejhlasitější papežovu výzvu k zastavení násilí od začátku ruské války na Ukrajině před sedmi měsíci. František v neděli promluvil k veřejnosti na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyzval k otevřenosti vůči vážným mírovým rozhovorům a mezinárodní komunitu k využití „všech diplomatických nástrojů“ na ukončení „ohromné tragédie a hrůzy války“.

Dále čtěte

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Týdeník FORUM poskytl azyl legendárnímu mimozemšťanovi. Jeho poslední dobrodružství vyjde příští čtvrtek

číst článek »

„Tahle hrozná nepředstavitelná rána lidstva, namísto aby se zmenšovala, krvácí stále víc a hrozí, že se rozšíří. Že lidstvo znovu stojí před hrozbou atomové války je absurdní,“ řekl František a otázal se: „Kolik ještě krve musí téct, než válka skončí?“.

Papež František v průběhu války již několikrát vyzval k dialogu a odsoudil především krutosti spáchané na civilistech. „Svět se učí ukrajinskou geografii prostřednictvím měst spojených s úmrtím civilistů“, jako v Buči nebo Mariupolu.

Nedávno nicméně František uvedl, že Ukrajina má právo bránit se před agresí, píše Reuters.

Zdroj