Bruselský dopravní podnik na Mezinárodní den žen přejmenoval deset stanic metra po slavných ženách. Navíc slíbil, že v příštích třech letech po ženách natrvalo pojmenuje 17 autobusových a tramvajových zastávek, aby „feminizoval“ svou síť, informovala agentura Reuters.

Brusel 23:21 8. března 2021

Brusel přejmenuje některé zastávky MHD po slavných ženách. | Foto: Martin Bertrand / Hans Lucas | Zdroj: Reuters

Mezi ženami, které bruselský dopravní podnik STIB vybral pro dočasné pojmenování stanic metra, byly afroamerická obhájkyně lidských práv Rosa Parksová, klimatická aktivistka Greta Thunbergová nebo pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání a nositelka Nobelovy ceny za mír Malala Júsufzaiová.

STIB uvedl, že trvalé přejmenování zavedených stanic a zastávek přináší praktické problémy, ale má postupně přinést větší vyváženost. Podnik dále poukázal na to, že mnohé zastávky MHD jsou pojmenovány po mužích, jejichž jména už nesou ulice v daných lokalitách a že počet ulic pojmenovaných po mužích je 14krát vyšší než počet ulic nesoucích ženská jména.

Mezinárodní den žen v Rusku. Přání od kosmonauta, miliony květin nebo dva dny volno

Číst článek

„V době, kdy byla ta jména vybírána, byla společnost jiná. Ženy tehdy neměly ve společnosti žádnou roli, na rozdíl ode dneška,“ tvrdí STIB. Rozhodnutí činili muži a zjevně vybírali mužská jména, uvedl dále dopravní podnik v pondělním prohlášení.

Sedm autobusových a tramvajových zastávek má být pojmenováno po ženách ještě letos a dalších deset v letech 2022 a 2023. Případné změny názvů stanic metra pak budou vyžadovat schválení regionálního ministerstva dopravy.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Současnost pohledem umělce? Fotosérie Hibernace 2020 představuje ty, kteří zamrzli ve svých profesích

  2. West Ham se Součkem a Coufalem porazil Leeds 2:0. Na čtvrté místo ligy ztrácí dva body

  3. Parksová i Thunbergová. Bruselský dopravní podnik chce postupně přejmenovat 17 zastávek po ženách

  4. Staronový předseda Barcelony doufá, že Messi díky výsledkům voleb zůstane v klubu

  5. Z Humpolce na Prahu osmdesátkou. Začíná poslední část modernizace dálnice D1 na Vysočině

  6. Plicní ventilátory vyvinuté na Chrudimsku nejspíš skončí ve skladu. Skončila výjimka pro jejich použití

Aktuální témata

Koronavirus, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme