Parlamentní výbor doporučil poslancům, aby vydali Fica k vazebnímu stíhání

3 měsíce starý 82

Bývalý trojnásobný premiér Fico byl spolu se svým stranickým kolegou a exministrem vnitra Robertem Kaliňákem minulý týden obviněn z několika trestných činů včetně založení a podpory zločinecké skupiny. Vyšetřovatel je podezírá ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům v době, kdy byli u moci.

Kaliňák i Fico o funkce v kabinetu přišli během politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka v roce 2018. O dva roky později pak Smer-SD po porážce ve volbách skončil v opozici. Fico je nyní poslancem parlamentu.

K samotnému obvinění Fica policie souhlas sněmovny nepotřebovala. Slovenští zákonodárci totiž mají imunitu jen na hlasování a na výroky v parlamentu a v jeho orgánech. Do vazby ovšem lze poslance poslat jen v případě, že s tím předem souhlasila sněmovna. Prokuratura tvrdí, že Fico by mohl na svobodě ovlivňovat svědky nebo jinak mařit vyšetřování. Na Kaliňáka, který je advokátem, soud uvalil vazbu o uplynulém víkendu. V kauze je stíhán také někdejší šéf policie a dále jeden podnikatel.

Zdroj