Party byla myšlená jako aprílový vtip, dav nakonec musí rozhánět policie. Sešlo se na ni 5000 lidí

3 měsíce starý 12

Odhadem 5000 Belgičanů se sešlo na improvizovaném festivalu v bruselském parku Bois de la Cambre. Na místě zasahovali policisté, použili vodní děla, drony a vrtulník. Účastníci po strážcích pořádku házeli lahve. Dav se dosud nepodařilo rozehnat, píší belgická média. V Belgii v sobotu začala třetí celostátní uzávěra, lidé se venku smějí potkávat nanejvýš ve čtyřech.

Brusel 21:36 1. dubna 2021

Do služby byli povoláni i policisté na koních | Foto: Hatim Kaghat | Zdroj: Reuters

Hromadné setkání vyprovokovala událost na facebooku pojmenovaná „La Boum“ (večírek), která byla myšlená jako aprílový vtip. Pořadatel sliboval účast renomovaných DJ nebo uskupení Daft Punk, zájem o událost projevilo na sociální síti na 50 000 lidí. Policie předem upozorňovala, že party není povolená a proti účastníkům zasáhne.

Setkání se účastnili zejména mladí lidé, k porušování pravidel napomáhalo i hezké slunečné počasí. Podle belgického listu Le Soir začala policie lidi z největšího bruselského parku vyhánět po 17. hodině, o dvě hodiny později v parku ještě stále byli lidé. Zatím je hlášen jeden zraněný a několik zatčených, píše AFP.

Two evenings of fun in the sun in Brussels and the police have finally had enough of COVID rule breaches. Here they’re charging at people in the Bois de la Cambre park. pic.twitter.com/boUZJ5wjtM

— Jack Parrock (@jackeparrock) April 1, 2021

Policie již ve středu oznámila, že vyšetřuje, kdo událost na facebooku založil a zapříčinil tak masové setkání. Pořadatel mezitím na sociální síti napsal, že The Boum se bude konat až v roce 2022 a příspěvek byl jen vtip.

„Svoboda je také odpovědnost. Střety s policisty, kteří jsou také na pokraji sil, nic dobrého nepřinesou,“ napsal na twitteru v reakci na událost belgický senátor Georges-Louis Bouchez.

ČTK

Zdroj