Paskvil platí: zákaz prodeje veškerých nápojů v restauracích vyšel ve sbírce zákonů

1 měsíc starý 8

Zákon vyšel v původním neopraveném znění Foto: Novinky

Paskvil platí: zákaz prodeje veškerých nápojů v restauracích vyšel ve sbírce zákonů

Na to, že při změně úpravy vypadlo z odstavce, kterým vláda chtěla umožnit prodej alkoholu v restauracích do džbánků a lahví s sebou, vypadlo „mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko)”, upozornily Novinky ve čtvrtek ráno.

Vláda poté na webových stránkách upravila do správné podoby.  Jenže ve Sbírce zákonů, která je pro platnost usnesení směrodatná, vyšla původní podoba. Pro restauratéry a kavárny tak dál platí zákaz prodeje jakýchkoliv nápojů hostům i uvnitř provozů.

Ministerstvo vnitra do sbírky zákonů sice začlenilo i sdělení o opravě tiskové chyby:

Sdělení Ministerstva vnitra o opravě tiskové chyby v usnesení vlády České republiky ze dne 10. prosince 2020 č. 1295, vyhlášeném pod č. 522/2020 Sb.
V bodě II. má bod 2 správně znít:
„2. v bodě II.11 písmeno e) zní:
„e) zakazuje se prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko)

To však podle právníků nestačí. A nic to nemění na faktu, že usnesení vlády bylo zveřejněno v chybném znění a náprava je možná pouze novým usnesením vlády.

„Usnesení vlády jsou závazná ve znění vyhlášeném ve sbírce. Postup, kdy obsah usnesení vlády mění ministerstvo vnitra svým sdělením, nelze podle mého názoru považovat za správný,“ sdělil Novinkám Zbyšek Kordač z advokátní kanceláře Weinhold Legal.

Jak vláda upravila nařízení na svém webu:
„Zakazuje se prodej alkoholických nápojů v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko).“
V jaké podobě vyšlo ve Sbírce zákonů:
„Zakazuje se prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci.“

yknivoNumanzeSaNyknalC

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Zdroj