Patnáct milionů ze zneužívání dotací v Českém tenisovém svazu. Škoda nemusí být konečná

před 2 měsíce 48

Skupina pěti lidí a pěti právnických firem, které v úterý policie obvinila kvůli machinacím s dotacemi pro Český tenisový svaz, způsobila podle detektivů škodu za téměř patnáct milionů korun. Částka ale ještě může narůst.

Praha 6:15 28. února 2024

Ivo Kaderka, dlouholetý šéf tenisového svazu

Ivo Kaderka, dlouholetý šéf tenisového svazu | Foto: Milan Kammermayer | Zdroj: Profimedia

Detektivové obvinili pět lidí a pět právnických osob ze zneužívání dotací v Českém tenisovém svazu. Konkrétně je viní z dotačního podvodu a ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a za to jim hrozí až desetileté vězení.

Mezi obviněnými je podle informací Radiožurnálu šéf tenisového svazu Ivo Kaderka, vlivný tenisový funkcionář Vojtěch Flégl, ekonomická ředitelka Hana Baierová, sekretář Jakub Fastr a bývalý tenisový reprezentant a podnikatel Daniel Vacek.

Policisté obvinili pět lidí po zásahu v sídle tenisového svazu. Je mezi nimi jeho šéf Ivo Kaderka

Číst článek

Podle státního zástupce Ondřeje Trčky způsobila skupina škodu za téměř patnáct milionů korun. Částka se ale podle něj může ještě zvýšit.

Podle informací Radiožurnálu souvisí jejich obvinění s pořádáním tenisových turnajů a s tím, jak svaz nakládal se státními dotacemi na jejich organizaci. Už loni zmapoval hospodaření Českého tenisového svazu za rok 2021 a narazil na několik případů podezřelého využívání státních dotací.

Může z něj být druhý Berdych, chválí osmnáctiletého tenistu Ulihrach. Podle něj je Menšík hotový hráč

Číst článek

Svaz tehdy dostal od Národní sportovní agentury přes 141 milionů z veřejných peněz na podporu celého tenisu v Česku. Skoro třetinu všech peněz – přes 41 milionů – dal svaz spolku Orel Jednota Praha – Balkán, kde je předsedou Vojtěch Flégl, což je zároveň člen dozorčí rady Českého tenisového svazu a jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta svazu Iva Kaderky.

Fléglův spolek měl za peníze od svazu financovat tenisové turnaje. Na jednotlivé služby si najímal soukromé firmy a mezi nimi byly podle zjištění Radiožurnálu i společnosti patřící právě Fléglovi nebo jeho manželce.

Radiožurnál detailně rozebral účetnictví jednoho konkrétního turnaje a zjistil, že tyto firmy si v některých případech účtovaly od svazu peníze i za služby, které vykonal někdo jiný.

Policie a státní zástupce Trčka zvažují, jestli pro někoho z obviněných navrhnou vazbu. Více informací by mělo být dostupných v průběhu středy.

Artur Janoušek

Přečtěte celý článek