Pátý stupeň PES neomezuje počet lidí v domácnostech, zní z ministerstva. Nabádá ale k omezení kontaktů

2 měsíce starý 15

Plánovaný novoroční oběd premiéra Andreje Babiše (ANO), prezidenta Miloše Zemana a jejich rodin rozvířil debatu o tom, zda je v době přísných protiepidemických povoleno setkávání s přáteli či rodinou. Podle ministra Jana Blatného (za ANO) se opatření vztahuje na veřejně přístupná místa, nikoliv na domácnosti, a tak se například během silvestrovských oslav můžou sejít dvě rodiny. Zároveň ale vyzval veřejnost, aby kontakty omezila na minimum.

Praha 11:47 29. prosince 2020

„Usnesení vlády upravuje počet osob na veřejných místech a explicitně neupravuje počty osob uvnitř domovů,“ řekl ministr Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Přísná opatření proti šíření koronaviru platí v Česku od neděle 27. prosince, kdy se republika přesunula do nejvyššího stupně protiepidemického systému (PES).

Novoroční oběd bude nakonec bez rodin. Po kritice se sejdou jen Babiš se Zemanem

Číst článek

Až dosud lidé počítali s tím, že se mohou sejít maximálně dva lidé z různých domácností. V pondělí ministerstvo upřesnilo, že setkávání „u někoho doma“ není zapovězeno.

„Usnesení vlády upravuje počet osob na veřejných místech a explicitně neupravuje počty osob uvnitř domovů,“ řekl ministr Blatný v pondělí večer.

Reagoval tak na zamýšlený novoroční oběd prezidenta, premiéra a jejich rodin, což vyvolalo ostrou kritiku. Oběda se nakonec zúčastní jen politici. „S rodinami se potkáme až v lepších časech,“ přiblížil premiér Babiš.  

V souladu s opatřeními

Že je možné trávit čas například u přátel doma, serveru iROZHLAS.cz v pondělí potvrdila i mluvčí ministerstva Barbora Peterová, podle níž je návštěva v domácnosti „zcela v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními“.

ONLINE: Koronavirus se v pondělí prokázal u 10 811 lidí, výrazně přibylo hospitalizovaných pacientů

Číst článek

Pro Prima CNN pak celou věc ještě upřesnila: „Aktuálně platná opatření počet členů v domácnosti neomezují. Cizí lidé, například při pořádání párty v bytě, jsou ale samozřejmě něco jiného. Platí omezený zákaz vycházení, což mimo jiné znamená, že se můžou navštěvovat rodiny a osoby blízké,“ uvedla mluvčí.

Také ministr Blatný upozorňuje, že vláda setkávání nedoporučuje. „Usnesení vlády také říká, že by lidé měli omezit sociální kontakt na minimum, a je jistě na odpovědnosti každého z nás, abychom to dodrželi co nejpřísněji,“ řekl.

V rámci 5. stupně indexu PES musí mít zavřeno většina obchodů a všechny provozovny služeb, o dvě hodiny se prodlužil zákaz nočního vycházení. Oproti předchozímu stupni vláda omezila výjimky.

sto

Zdroj