Pavel ani Babiš vztahy s Moskvou nezmění, míní ruský expert

4 měsíce starý 49

foto Ilustrační foto - Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb, 14. ledna 2023, Praha.

Moskva - Ať už v prezidentských volbách v Česku zvítězí kterýkoliv kandidát, vztahy s Ruskem nezmění, řekl dnes ruské státní agentuře TASS ředitel Ruské rady pro mezinárodní vztahy Andrej Kortunov. Ten zároveň tvrdil, že změnit vztahy Prahy s Moskvou nové hlavě státu neumožní členství Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci, stejně jako český "vnitropolitický konsensus o negativním postoji k Rusku".

Kortunov označil mírnou převahu generála ve výslužbě Petra Pavla nad bývalým premiérem Andrejem Babišem v prvním kole prezidentských voleb za očekávanou. Výsledek Kortunov spojil s "celkovou militarizací politického prostoru", která se odehrává v Evropě, píše státní tisková agentura země, která loni v únoru vojensky napadla Ukrajinu a rozpoutala tím největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války.

"Mnozí by v prezidentském křesle rádi viděli silného vůdce s určitou vojenskou zkušeností, generál je postava, která má v takovém případě relativní výhodu," pronesl šéf think-tanku, který před lety založilo mimo jiné ruské ministerstvo zahraničí na příkaz tehdejšího prezidenta Dmitrije Medveděva.

Kortunov dále uvedl, že v České republice to není prezident, kdo "určuje hlavní směry zahraniční i vnitřní politiky země". "Nemyslím si, že se v politice Prahy vůči Rusku dočkáme nějakých vážných změn," řekl Kortunov. V této souvislosti hovoří nejprve o českém členství v evropské sedmadvacítce a Severoatlantické alianci, což podle něj neumožní změny ve vztahu k Moskvě. Kromě toho bude podle Kortunova hrát roli i vnitropolitický faktor.

Zdroj