Pavel přijal na Hradě Tuska, Zeman přivítal Fica a Orbána ve své kanceláři

před 3 měsíce 43

Bývalý prezident Miloš Zeman se odpoledne ve své kanceláři v pražských Dejvicích setkal se slovenským premiérem Robertem Ficem a s předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem, kteří do českého hlavního města přijeli na setkání premiérů visegrádské čtyřky. Zhruba ve stejné době prezident Petr Pavel přijal na nedalekém Pražském hradě polského premiéra Donalda Tuska.

Zeman ve své pracovně oba premiéry přátelsky uvítal. Po skončení schůzky by měl novinářům poskytnout komentář. Po setkání Pavla s Tuskem není plánované žádné oficiální vyjádření pro média.

O víkendu vzbudil rozruch i kritiku Ficův projev u příležitosti druhého výročí napadení Ukrajiny. Řekl, že Západ nedokáže přiznat, že jeho strategie prodlužování konfliktu masivní podporou Ukrajiny penězi a zbraněmi a sankcemi proti Rusku nefunguje. K příčinám ruského vpádu na Ukrajinu zařadil také nenaplnění údajných slibů, že se NATO nebude dále rozšiřovat na východ.

Premiéři V4 po dnešním setkání v Praze konstatovali, že se shodují v tom, že ruská agrese proti Ukrajině je hrubým porušením mezinárodního práva a že Ukrajina potřebuje pomoc.

Liší se ale v názorech na příčiny ruské agrese na Ukrajině i na formy pomoci, které jsou ochotny napadené zemi poskytovat, řekl novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Podle všech čtyř premiérů má skupina středoevropských zemí, která vznikla po pádu komunismu, smysl i přes rozdílné názory.

Přečtěte celý článek