Pavel s manželkou Evou večer odletí na státní návštěvu Lucemburska

před 2 měsíce 42

foto Ilustrační foto - Prezident Petr Pavel v doprovodu manželky Evy přijal 5. dubna 2023 na Pražském hradě členy diplomatického sboru.

Praha - Český prezident Petr Pavel dnes večer s manželkou Evou odletí na státní návštěvu Lucemburska. Ve čtvrtek a v pátek má na programu jednání s velkovévodou Henrim, premiérem Lukem Friedenem, předsedou Sněmovny Claudem Wiselerem či vicepremiérem Xavierem Bettelem. Navštíví také například Agenturu Severoatlantické aliance (NATO) pro podporu a pořizování (NSPA) nebo Soudní dvůr Evropské unie.

Naposled z českých prezidentů Lucembursko navštívil Václav Klaus v březnu 2006.

Ve čtvrtek Pavla čekají zejména politická jednání, vydá se ale také do sídla satelitní telekomunikační sítě SES a do Centra provozu satelitů (Satellite Operations Centre). V pátek navštíví kromě NSPA také Evropskou školu, kde na něj budou čekat někteří žáci. Odpoledne dorazí do Soudního dvora EU, kde se potká s českými zaměstnanci, následně zahájí podnikatelské fórum v budově Lucemburské hospodářské komory a večer se v Lucemburku zúčastní koncertu.

S hlavou státu do Lucemburska vyrazí také zástupci ministerstev zahraničí, obrany, průmyslu a obchodu a dopravy a podnikatelská delegace zaměřená na sektor IT, kybernetickou bezpečnost a vesmírný průmysl. Misi povede viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský a tvoří ji představitelé 22 firem.

Přečtěte celý článek