Pavel se setká s tchajwanskou prezidentkou. Zavolala mi, řekl

4 měsíce starý 14

Pavel podle agentury APA učinil oznámení ve čtvrtek na závěr své návštěvy Rakouska, když hovořil ve vídeňské Akademii obrany.

„Nevolal jsem jí já, ale ona zavolala mně,“ citovala agentura Pavla s tím, že český prezident v neoficiální schůzce s nejvyšší představitelkou Tchaj-wanu „nevidí žádný problém“.

APA v této souvislosti poznamenala, že většina států se oficiálním kontaktům s Tchaj-wanem na vysoké úrovni vyhýbá, aby neprovokovaly Čínu, která Tchaj-wan považuje za svou odštěpeneckou provincii.

„Žádná načechraná panda“

Pavel v přednášce varoval před Pekingem a jeho sílícím vlivem. Podle APA řekl, že Čína není žádná „smějící se načechraná panda“ a „není mírumilovná země“. Čína si podle něj klade za cíl ovládnout svět, vyzbrojuje se a připravuje se na převzetí Tchaj-wanu, který se snaží mezinárodně izolovat, dodal prezident.

„Podíváme-li se zpět na Hongkong, Tchaj-wan je dalším krokem,“ uvedl dále s odkazem na praktiky Číny v Hongkongu, kde Peking omezuje svobody občanů, které se přitom zavázal respektovat mezinárodními úmluvami v 80. a 90. letech.

Pavel si už koncem ledna krátce po svém vítězství v prezidentských volbách s Cchaj Jing-wen telefonoval. Hovor podle kanceláře tchajwanské prezidentky trval asi čtvrt hodiny. Cchaj Jing-wen tehdy vyjádřila přání zůstat s Pavlem v kontaktu. Telefonát ostře kritizovala Čína, ačkoli Pavel v té době ještě nebyl ve funkci.

Návštěvu Tchaj-wanu Pavel neplánuje, zbytečně by to prý škodilo obchodu s Čínou

Domácí

Zdroj