Pavlova cesta do Jordánska začne návštěvou nemocnic a vojenského podniku

před 2 týdny 34

foto Ilustrační foto - Český prezident Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci, 29. dubna 2024, Praha.

Ammán - Český prezident Petr Pavel dnes v Jordánsku navštíví dvě nemocnice, v jedné z nich se mimo jiné setká s českými oftalmology z pražské Ústřední vojenské nemocnice. Hlava státu též zavítá do vojenského podniku Jordan Design and Development Bureau, se kterým spolupracuje česká firma TATRA Trucks. Politická jednání čekají prezidenta zejména ve středu.

Do Ammánu dorazil Pavel v pondělí večer. Předal humanitární pomoc v podobě jedné tuny kojeneckého mléka v prášku, které jordánská strana posléze distribuuje civilistům v Pásmu Gazy.

V jedné z nemocnic prezident oficiálně předá české dary: polohovací a transportní lůžka od firmy Linet a inkubátory a další zařízení pro novorozenecké oddělení od firmy TSE. Ve druhém zdravotnickém zařízení se Pavel setká s týmem českých oftalmologů, kteří v Jordánsku působí ve zdravotnickém programu MEDEVAC.

Ve středu českou hlavu státu čeká série jednání s nejvyššími politickými představiteli. Kromě krále Abdalláha II. a korunního prince Husajna jej přivítá také například premiér Bišer Chasávna či předsedové Senátu Fajsal Fáiz a Poslanecké sněmovny Ahmad Safádí.

Prezidenta do Jordánska doprovodila i nevelká podnikatelská a akademická delegace pod záštitou Hospodářské komory. Mise se zaměřuje zejména na zdravotnictví a obranný průmysl.

Přečtěte celý článek