Pekarová Adamová bude kandidátkou Spolu a Pirátů se STAN na šéfku Sněmovny

3 měsíce starý 14

Spolu a Piráti se STAN nabídnou dvě křesla místopředsedů Sněmovny hnutí ANO, odpovídá to podle Fialy volebnímu výsledku. Naopak SPD by podle něj post místopředsedy mít nemělo. „Pokud budeme respektovat zásady poměrného zastoupení ve vedení Poslanecké sněmovny a pokud bude mít hnutí ANO jako nejsilnější klub z budoucí opozice dva místopředsedy, tak to početně nevychází,“ řekl.

Nová Sněmovna by podle Spolu a Pirátů se STAN měla mít šest místopředsedů, kromě dvou z ANO po jednom z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN. Aktuální dolní komora má místopředsedů pět, a to z KSČM, ČSSD, ODS, SPD a Pirátské strany.

Pekarová Adamová bude podle Fialy důstojnou reprezentantkou Sněmovny. „Má zkušenosti, ví, jak funguje Poslanecká sněmovna, a myslím si, že svojí politickou kariérou prokazuje celou dobu to, že bude kultivovanou a dobrou reprezentantkou všech poslanců, kteří v Poslanecké sněmovně zasedají,“ uvedl.

Návrh podpořili i Piráti se Starosty. „My jsme s tím srozuměni a myslíme, že právě Markéta Pekarová Adamová bude i jakýmsi symbolem změny ve vedení Poslanecké sněmovny,“ řekl šéf STAN Vít Rakušan. Kritizoval „výkony současného předsedy Radka Vondráčka (ANO)“.

Fiala také uvedl, že dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO) by už neměla dělat klíčová rozhodnutí s vlivem na rozpočet. Odpověděl tak na dotaz k armádním nákupům.

Kancelář prezidenta republiky: poskytuje servis hlavě státu, spravuje Pražský hrad i lánský zámek

„Jsem přesvědčen, že vláda by neměla dělat klíčová rozhodnutí. Jsou přijímáma rozhodnutí s vlivem na rozpočet, takové kroky nejsou štastné,“ uvedl Fiala.

Armáda chce koupit 210 bojových vozidel pěchoty. Ministerstvo obrany předpokládá, že za ně zaplatí až 52 miliard korun. S nabídkou na účast v tendru oslovilo čtyři firmy. V červnu prodloužilo firmám termín pro podání závazných nabídek. Zakázku se nepodařilo uzavřít do říjnových sněmovních voleb.

Medailonek: Vít Rakušan

Zdroj