Pekarová jednala se šéfkou EP o volbách, bezpečnosti či Češích v institucích EU

před 2 měsíce 65

foto Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová (uprostřed), předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (vlevo) a rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková (vpravo) uctily památku obětí střelby na Filozofické fakultě UK, 14. února 2024, Praha.

Praha - Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se šéfkou Evropského parlamentu (EP) Robertou Metsolaovou dnes hovořila o bezpečnosti, odolnosti i nedostatečném zapojení Čechů do institucí Evropské unie. Řekla to novinářům po jednání. Metsolaová by chtěla, aby v červnových volbách do EP hlasovalo více Čechů než obvykle. Parlament je podle ním místem, kde se rozhoduje o směřování Evropy i Česka v některých oblastech.

Pekarová Adamová považuje bezpečnost za důležité téma pro všechny. "Pro Českou republiku též, protože jsme velmi blízko Ukrajině a Ukrajina je stále ve válce. Musíme hovořit o řešeních, pomoci Ukrajincům vyhrát válku, protože ruský imperialismus je tu a bude tu i v budoucnosti," řekla.

Odolnost je podle ní důležitá na všech úrovních, zmínila energetickou soběstačnost či trh. Co se týče nízké reprezentace Čechů v institucích EU, počty se podle šéfky Sněmovny pomalu zvyšují, nicméně stále je na čem pracovat. Ocenila, že Metsolaová je jednou z těch, kdo Čechům dává šanci ve svém týmu a v institucích.

Předsedkyně EP plánuje navštívit všechny členské státy EU a povzbudit tamní občany k účasti ve volbách. V Česku naposledy přišlo k eurovolbám 28,72 procenta voličů. Podle Metsolaové je důležité, aby občané nenechali za sebe rozhodovat jiné lidi. EP je podle ní místem, kde se bude rozhodovat o směřování v bezpečnosti, obraně, životním prostředí, ochraně zemědělců, migraci nebo o rozšíření EU.

Metsolaová dnes dopoledne také na náměstí Jana Palacha spolu s předsedkyní Sněmovny uctila památku obětí tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pachatel tam před Vánocemi zastřelil 14 lidí, dalších 25 lidí zranil a pak spáchal sebevraždu. Metsolaová promluvila i s rektorkou Univerzity Karlovy Milenou Králíčkovou. Na fakultě začne v pondělí letní semestr, studenti a zaměstnanci se vrátí k akademickému životu i v hlavní budově na náměstí Jana Palacha.

Šéfka EP řekla, že chtěla vyjádřit solidaritu, pro ni osobně bylo důležité se sejít s pedagogy, studenty a zástupci instituce, kterou označila za centrum svobody projevu a slova. Pekarová Adamová tento krok Metsolaové ocenila.

Přečtěte celý článek