Pekarová: Nejde o poradce pro euro. Nechceme, aby koalici rozbil marketing hnutí STAN

před 2 týdny 40

Předsedkyně poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová objasnila deníku FORUM 24, z jakého důvodu se uskuteční dohadovací řízení ve vládní koalici. Jak řekla, důvodem není jeden poradce ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka, důvody jsou dle jejího názoru mnohem závažnější.

Deník FORUM 24 jako první informoval o tom, že vláda Petra Fialy bude řešit složitou situaci, Uskuteční se dohadovací řízení poté, co ministr Dvořák jmenoval ekonoma Petra Zahradníka zmocněncem pro euro, aniž by o tom řekl svým kolegům z ostatních stran. Koaliční vláda přitom ve svém programovém prohlášení přijetí eura nemá.

„Pan předseda už svolal na základě žádosti jedné z koaličních stran v reakci na jednostranný krok ministra Dvořáka koaliční ‚dohodovací a jednání‘. Předmětem bude mimo jiné související debata o kompetencích a také o potřebě udržet společnou koaliční pozici v klíčových politických tématech,“ potvrdila mluvčí vlády Lucie Ješátková.

Podle informací deníku FORUM 24 byla iniciátorkou dohadovacího řízení právě Pekarová. Ta ale nyní vysvětlila, co k takovému kroku vedlo. „Cestou k euru není poradce jednoho z ministrů, ale vládní zmocněnec. Dohodovací řízení se však primárně neuskuteční kvůli poradci pro euro ministra Dvořáka. Jde v první řadě o celkové fungování v koalici. Slovenský scénář je pro nás významnou výstrahou – ti, kteří vyvolávali spory, navzájem se neinformovali a podnikali čistě marketingové kroky, tam rozbili vládní koalici a pomohli k návratu populistických a extremistických sil. Nechceme, aby kroky hnutí STAN vedly k tomu stejnému,“ uvedla předsedkyně poslanecké sněmovny.

Starostové a nezávislí vyvolávají kritiku koaličních partnerů od poloviny ledna, kdy předseda hnutí Vít Rakušan zveřejnil video, které bylo k vládě kritické. Na svých debatách v krajích poté uvedl, že vláda chystá stopriocentní ovládnutí společnosti ČEZ, následně ale tato slova vzal zpět a omluvil se za ně. Ministr Dvořák přijetí eura prosazuje dlouhodobě, rád by, aby se podařil alespoň vstup do systém ERM II. Největší vládní strana ODS je ale zatím proti tomu.

Přečtěte celý článek