Pellegrini exkluzivně: O míru by se mělo jednat na Slovensku. Válku vidíme realisticky

před 1 měsíc 70

„Svou kandidaturou reaguji na rozpolcenost slovenské společnosti a obrovské napětí, které v ní vládne. Chci nabídnout upokojení této situace a pokusit se opět nadchnout náš národ pro nějakou společnou vizi,“ sdělil Pellegrini.

ČTĚTE TAKÉ: Šest let od vraždy Kuciaka a Kušnírové. Dál musíme být opatrní, říká reportérka ze Slovenska

To, že se Slovákům změní po volbách život jak mávnutím „kouzelného proutku“, prý slíbit nemůže, ale chtěl by dokázat, že z pozice prezidenta zvládne udělat více než představitelé této funkce v posledních deseti letech.

K Zuzaně Čaputové sice chová respekt, nicméně podle jeho slov „nenaplnila očekávání Evropy“. „Evropští lídři od ní možná čekali větší aktivitu na mezinárodním poli. Paní prezidentka se většinou omezila na nějaké vystoupení předčítané a víc nechodila do diskusních panelů, kdy se diskutuje o budoucnosti Evropy. Netvrdím, že selhala, ale nevyužila svou šanci,“ poznamenal s tím, že podobně tomu bylo i v domácí politice. „V těžkých momentech, kdy národ očekával, že se za ně postaví, byla zticha. Naopak v momentech, kdy mohla mlčet, hovořila,“ dodal.

Připomněl, že má více politických zkušeností než Čaputová v době nástupu do funkce. „Mě Slováci znají, nejsem pro ně žádný nováček. Prošel jsem všemi významnými politickými funkcemi ve státě, takže vidí, jaké výkony podávám. Nikdy jsem neudělal žádnou hanbu a reprezentoval jsem Slovensko, jak se patří. To, že bych se mohl stát potenciálně prezidentem republiky, vychází z mé práce, díky které mi lidé vyjadřují stále velkou důvěru,“ upřesnil.

Po parlamentních volbách na Slovensku prý Pellegrini vnímá napětí mezi politickými špičkami Česka a Slovenska. „Jsem ale přesvědčený, že když budeme navzájem více komunikovat, vysvětlovat naše postoje, tak můžeme i ty politické vztahy normalizovat,“ nastínil s tím, že rozdíly se v tuto chvíli týkají zejména postoje k válce na Ukrajině.

„Vnímám, že Česká republika má ve vztahu k Ukrajině vyhraněnější pohled než Slovensko, které se po dvou letech od invaze začalo na tu situaci dívat realisticky. Dva roky tu všichni hovoříme o podpoře, o protiofenzivě, ale nikdo tu nehovoří o tom, že přichází čas na vyjednávání o míru,“ sdělil s tím, že by si dokázal představit Slovensko jako místo k mírovému jednání: „Budeme se snažit vyslat signál, že by u nás mohla začít diskuze o ukončení válečného konfliktu. Ta vyjednávání však musí být tvrdá a ve prospěch Ukrajiny,“ dodal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ficova řeč o válce strhla bouři. Aušus, ostuda pro Slovensko, hlásí čeští i světoví politici

Přečtěte celý článek