Pelosiová: Pokud nebude Trump odvolán, demokraté spustí impeachment

1 měsíc starý 10

Pelosiová chce v pondělí nechat volit ve Sněmovně reprezentantů o rezoluci vyzývající viceprezidenta Mikea Pence a kabinet, aby využili 25. dodatku ústavy a iniciovali Trumpovo sesazení. Pokud viceprezident nebude reagovat, demokraté spustí proces ústavní žaloby.

Trump by tak byl prvním americkým prezidentem, který dvakrát čelil impeachmentu.
Využít 25. ústavního dodatku může americký viceprezident, který musí mít na své straně většinu vlády. Po sesazení prezidenta by se právě on ujal úřadu hlavy státu.

K odvolání prezidenta by se při impeachmentu musely vyslovit dvě třetiny v obou kongresových komorách. V aktuální situaci je ve hře pouze zkrácení Trumpova mandátu maximálně o několik dní, neboť 20. ledna jej v Bílém domě vystřídá nově zvolený prezident Joe Biden.

Domácí terorismus a hrozby ohledně inaugurace

Kvůli středečnímu útoku Trumpových podporovatelů na budovu Kongresu vyšetřují úřady nejméně 25 případů domácího terorismu. Podle agentury Reuters to oznámil demokratickému kongresmanovi Jasonovi Crowovi civilní šéf armády Ryan McCarthy.

Crow s odkazem na McCarthyho uvedl, že Pentagon registruje také „další možné hrozby ze strany potenciálních teroristů“ ve dnech do inaugurace zvoleného prezidenta Bidena 20. ledna. Hrozby se podle Crowa týkají i inaugurace samotné.

Ministerstvo spravedlnosti zároveň uvedlo, že v souvislosti se středečním děním v Kapitolu obvinilo další dva lidi. Celkově už čelí obvinění desítky dalších lidí.

Trumpovi příznivci narušili středeční zasedání obou komor amerického zákonodárného sboru, který měl potvrdit Bidenovo vítězství v listopadových prezidentských volbách. V reakci na Trumpova slova o volebních podvodech, pro něž prezident nepředložil důkazy, vtrhl dav do sídla Kongresu a ničil a kradl tamní vybavení. Nepokoje stály život pět lidí, desítky jich utrpěly zranění.

Zdroj