Pence zahájil prezidentskou kampaň. Zkritizoval Trumpa za útok na Kapitol i za názor na potraty

3 měsíce starý 6

Bývalý americký viceprezident Mike Pence ve středu zahájil prezidentskou kampaň tvrdou kritikou svého někdejšího spojence Donalda Trumpa. Opřel se do Trumpova chování během útoku na Kapitol 6. ledna 2021 i do jeho postojů stran potratů. O projevu ve státě Iowa informovala agentura Reuters.

Des Moines (Iowa) 22:13 7. června 2023

Bývalý víceprezident Pence zkritizoval bývalého spojence Trumpa | Zdroj: Reuters

Republikán Pence uvedl, že Trump po něm po prohraných volbách v roce 2020 žádal, aby si vybral mezi ním a americkou ústavou. Nikdo, kdo se staví nad ústavu, by neměl být prezidentem Spojených států, uvedl Pence a dodal, že Republikánská strana by měla být stranou, která respektuje ústavu.

Trump má dalšího soupeře. Do boje o Bílý dům se zapojí republikánský guvernér Burgum

Číst článek

Pence, který podporuje celostátní zákaz potratů, kritizoval Trumpa, který se podle něj odklání od posvátnosti lidského života.

Osmačtyřicátý americký viceprezident Pence kampaň před voliči oficiálně zahájil na své 64. narozeniny projevem ve městě Des Moines v Iowě. Po vzoru ostatních uchazečů o Bílý dům ve středu také zveřejnil kampaňové video.

Hovoří v něm o tom, že si jeho rodina po příchodu do USA splnila svůj americký sen, o své kariéře v Kongresu a ve funkcích guvernéra a viceprezidenta.

„Naše země má teď velké problémy. Prezident Joe Biden a radikální levice oslabili Ameriku doma i v zahraničí. Americký sen drtí inflace, platy klesají,“ uvádí Pence ve videu zveřejněném na twitteru. Pence v klipu slibuje zlepšení ekonomické situace, obranu hranic nebo ochranu svobod.

Former Vice Pres. Mike Pence kicks off his 2024 presidential campaign.

“It would be easy to stay on the sidelines. But that’s not how I was raised. I have long believed to who much is given, much will be required.” https://t.co/W624ZUP6Jv pic.twitter.com/boUD8EnBSu

— ABC News Politics (@ABCPolitics) June 7, 2023

Uchazeči o Bílý dům, kteří kandidují za jednu ze dvou hlavních politických stran, si musejí nejdříve získat přízeň svých spolustraníků v takzvaných primárních volbách. Demokratická i Republikánská strana tak každá postaví jednoho kandidáta, mezi nimiž lidé prezidenta vyberou ve volbě prostřednictvím volitelů.

Penceovými protikandidáty v republikánských primárkách budou kromě dvou nejprominentnějších uchazečů Trumpa a floridského guvernéra Rona DeSantise také bývalá guvernérka Jižní Karolíny a velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová, exguvernér Arkansasu Asa Hutchinson a několik dalších kandidátů.

ČTK

Zdroj