Pendlerům by do Saska mohl od pondělí stačit jeden test týdně, oznámil ministr zahraničí Petříček

1 měsíc starý 9

Pendlerům by mohl pro cesty do Saska stačit od pondělí 11. ledna jeden test na koronavirus týdně, mohli by si jej udělat bezplatně v České republice. Po pátečním jednání se saskou ministryní sociálních věcí Petrou Köppingovou, jež má na starosti i resort zdravotnictví, to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Odpoledne rozhodne saská vláda, ministryně se podle něj k návrhu staví pozitivně.

Praha 15:44 8. ledna 2021

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle původního návrhu chtělo Sasko od pondělí vyžadovat od pendlerů na jejich náklady dva testy týdně, což se nelíbí zahraničním pracovníkům ani jejich saským zaměstnavatelům. Výhrady mají i odbory či hospodářské svazy a komory.

‚Nikdo zvenku si to neumí představit, ani naše rodiny.‘ Sestry mají za měsíc i osmnáct dvanáctek

Číst článek

„Dnes jsme navrhli saské straně, že by povinnost byla pouze jednou týdně s tím, že by si pendleři test mohli udělat zdarma na naší straně. Paní ministryně přijala návrh pozitivně. Dnes odpoledne zasedá saská vláda, následně nás obratem budou informovat o tom, jestli změna nastane od pondělí,“ řekl v pátek Petříček.

Podle odhadů jeho resortu jezdí do Saska každodenně za prací zhruba pět tisíc lidí. Využít by mohli antigenní testy, jež jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Petříček také Köppingovou požádal, aby Sasko jasně interpretovalo možnost tranzitu pro české občany z jedné části českého území na druhé. Jedná se především o lidi, kteří jezdí do práce například ze Šluknovského výběžku do jiné části Ústeckého kraje.

„Paní ministryně přislíbila, že toto saské úřady prověří a budou informovat dotčené obyvatele. Podmínkou je, že by osoby na území Saska nesměly zastavit, aby neporušily tamní podmínky,“ uvedl Petříček.

‚Blížíme se kapacitním limitům‘

Co se týče možné přeshraniční pomoci z hlediska kapacit v nemocnicích, podle Petříčka pravidelně o situaci jedná ministerstvo zdravotnictví se saskými úřady. Například v nemocnicích v Karlovarském kraji docházejí volná lůžka na intenzivní péči, hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) proto ve čtvrtek jednal s regionálními představiteli Bavorska a Saska o možném přesunu pacientů s covidem-19 do německých nemocnic.

‚Nejhorší na světě jsme kvůli antigenním testům a nedodržování opatření,‘ říká Blatný

Číst článek

Podle mluvčí krajského úřadu Jany Pavlíkové lze situaci řešit jen na centrální úrovni. „České nemocnice zatím situaci zvládají, ale je pravdou, že ministerstvo zdravotnictví informovalo, že se blížíme kapacitním možnostem v některých případech,“ řekl Petříček.

I Sasko ale podle něj má například v případě jednotek intenzivní péče velmi málo volné kapacity. Zatím podle ministra nepadlo konkrétní rozhodnutí o pomoci.

Kapacity nemocnic, které se starají o pacienty s covidem, se podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého blíží svým limitům. Možnosti navýšení jsou velmi omezené kvůli nedostatku personálu.

Počty hospitalizovaných s covidem nyní rostou o 150 až 200 lidí denně. Pokud se naplní špatné predikce, bude v lednu v nemocnicích až 12 tisíc lidí s covidem. Nyní je hospitalizováno asi 7 300 lidí.

ČTK

Zdroj