Peníze pro nepedagogické pracovníky bude řešit vláda. Je potřeba 800 milionů, řekl Bek

před 1 týden 28

K řešení nepokrytých úvazků nepedagogických pracovníků je potřeba 800 milionů korun, prohlásil ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Pokryto podle něho není 2500 úvazků. Ministr po pondělním jednání se zástupci školských odborů a asociací sdružující ředitele škol rovněž pronesl, že na posílení rozpočtu regionálního školství se musí dohodnout vládní koalice. Její setkání se podle Beka uskuteční v úterý. Ministr školství dodal, že není důvod ke stávce školských odborů.

Na programu pondělního jednání stál rozpis rozpočtu pro regionální školství, který resort rozeslal školám a jenž podle odborářů nerespektuje předchozí dohody. Bek v neděli uvedl, že v příštích dnech se zástupci škol setkají i s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Bek kritiku odborů v minulosti odmítal, část aktérů si podle něj totiž některá pravidla, která jsou součástí rozpisu rozpočtu, vykládá chybně. Na pondělní schůzce hodlal představit možnosti řešení. Rozpočet pro státní mateřské, základní a střední školy je podle ministerstva školství o 4,97 miliardy vyšší než loni. Činí 187,87 miliardy korun.

Ve sporu jde zejména o financování pracovních míst nepedagogů, jako jsou například školníci, kuchaři nebo IT pracovníci. Bek dříve uvedl, že splnil svůj závazek, že školy přijdou jen o peníze na pozice, které jsou stejně neobsazené. Ukázalo se ale, že na 7500 nefinancovaných místech je 2500 reálných zaměstnanců, z nichž pět set je možné financovat z krajské rezervy. S premiérem a zástupci škol chce proto ministr jednat právě o zbývajících dvou tisících místech nepedagogických pracovníků.

Bek zároveň upozornil, že jeho ministerstvo nemá nad školami personální pravomoc. Stát podle něj školám přiděluje balík peněz, neřeší jejich určení pro konkrétní pracovní místa. O nich rozhodují ředitelé.

Přečtěte celý článek