Peníze pro nepedagogické pracovníky se nenašly. Vláda ale odborům vyhověla v otázce limitů

před 3 měsíce 73

Školské odbory se v úterý na jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS), ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) na penězích pro nepedagogy nedohodly. Na zaplacení 2000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství chybí zhruba 800 milionů korun. Vláda chce o navýšení rozpočtu jednat až v půli roku, řekl po jednání novinářům předseda školských odborů František Dobšík.

Praha 18:05 13. 2. 2024(Aktualizováno: 18:36 13. 2. 2024)

Školní jídelna

Dobšík zatím nechce komentovat, jak výsledek jednání ovlivní náladu ve školství a rozhodování odborů o případné stávce | Zdroj: Shutterstock

Odborům bude vyhověno v případě limitů, které ovlivňují rozdělení práce a odměňování na školách, budou jen doporučující. Vláda přistoupí k rozvolnění regulace, která je z počátku 90. let, ředitelé se tak nebudou muset bát, že překročili nějaký úvazek, řekl po jednání Bek.

Předseda školských odborů zatím nechce komentovat, jak výsledek jednání ovlivní náladu ve školství a rozhodování odborů o případné stávce.

Po setkání se školskými odbory můžu říct, že jsme se dohodli na rozvolnění limitu úvazků pro nepedagogické pracovníky, což by velké části škol mělo pomoci situaci nepedagogických pracovníků efektivně řešit.

Shodli jsme se, že situaci před novým školním rokem znovu vyhodnotíme.

— Petr Fiala (@P_Fiala) February 13, 2024

V rozpisu rozpočtu regionálního školství rozeslaném ministerstvem minulý týden je nefinancovaných 7500 míst, z toho je obsazeno 2500 reálnými zaměstnanci. Zhruba 500 z nich je podle Beka možné financovat z krajské rezervy.

Platy 2000 nepedagogických zaměstnanců vyjdou na 800 milionů, tvrdí Bek. Ke stávce odborů nevidí důvod

Číst článek

Plošné škrty

Ředitelé škol si poté, co ministerstvo rozeslalo rozpis rozpočtu regionálního školství stěžovali na to, že ministerstvo pozice nepedagogů škrtalo plošně. Ředitelé škol byli podle Dobšíka po obdržení rozpisu rozpočtu rozladění.

Rozpočet pro regionální školství je podle ministerského rozpisu letos o 4,97 miliardy vyšší než loni, činí 187,87 miliardy korun.

Výstražnou stávku kvůli dopadům takzvaného konsolidačního balíčku uspořádaly odbory koncem listopadu. Podle odborů se do ní aktivně zapojilo 7213 mateřských, základních a středních škol, tedy tři čtvrtiny z celkového počtu všech regionálních škol.

Některé neotevřely vůbec, v dalších zrušily výuku a měly jiný program, někde nefungovaly školní jídelny. Část škol podpořila požadavky stávkujících jen symbolicky.

ČTK

Přečtěte celý článek