PES je druhý den na 68 bodech, reprodukční číslo stouplo na 0,94

2 měsíce starý 19

Foto: Gonzalo Bell, Shutterstock.com

Ilustrační foto

Dění kolem koronavirové epidemie v Česku sledujeme v online zpravodajtsví.

Článek

Co byste měli vědět

- Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes večer seznámí vládu se změnami v protiepidemickém systému PES.

- Index protiepidemického rizika PES je druhý den na 68 bodech, dva týdny je ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. V zemi ale už měsíc platí opatření, která odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni.

- K dnešku se nepatrně zhoršilo reprodukční číslo, které je 0,94.

Dění jsme sledovali také v úterý

  • Pačes: Žádný virus dosud neměl takové hrací pole

    První potvrzené případy britské varianty viru v Česku sahají do období vánočních svátků, pravděpodobně se zde ale objevila dříve. Do dvou měsíců by přitom mohla převážit. Některé země už kvůli mutacím přistupují k přísnějším opatřením, česká vláda zatím pouze doporučuje nošení FFP2 respirátorů. „Je třeba počítat s tím, že situace bude horší. Britská varianta se šíří lépe než varianty původní. Většina nově nakažených bude postupně nakažena právě touto novou variantou, a tím pádem se R zvýší,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy odborník z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Jan Pačes.

  • Skóre PES je druhý den na 68 bodech

    Index protiepidemického rizika PES je druhý den na 68 bodech, dva týdny je ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. V zemi ale už měsíc platí opatření, která odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Ze čtyř ukazatelů, které slouží k výpočtu rizikového skóre PES, se k dnešku nepatrně zhoršilo pouze reprodukční číslo, je 0,94. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Zdroj