PES na pětce a zavřené skiareály i příští týden. Blatný vládě nenavrhne zmírnění opatření

3 měsíce starý 16

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pondělí avizoval, že otevřením lyžařských areálů by se podle něj ve čtvrtek měla vláda zabývat. Majitelé areálů argumentují tím, že po spuštění vleků a lanovek by bylo možné lépe kontrolovat shlukování lidí na sjezdovkách. V současné době se tam lidé vydávají většinou sáňkovat. Podle provozovatelů jim ale způsobují i finanční škody, protože ničí vytvořený umělý sníh.

Otevření lyžařských středisek by podle poslankyně Jany Pastuchové (za ANO) znamenalo větší nápor na už teď přetížené nemocnice vzhledem k velkému množství úrazů, které na sjezdovkách běžně vznikají.

V současné době většina opatření odpovídá pátému stupni rizika v protiepidemickém systému PES. Rizikové skóre hodnotící epidemii odpovídá pátému stupni vyššímu než 76 bodů už od 30. prosince. Ve čtvrtém a pátém stupni jsou zakázány návštěvy v nemocnicích. Vláda je chce podle Blatného za určitých podmínek povolit, nutný bude respirátor FFP2. Dále budou povoleny s negativním testem a respirátorem návštěvy i v zařízeních sociální péče, podobně by mělo být nově možné navštěvovat i pacienty v následné péči nebo například na psychiatrii.

Spolu s tím bude pokračovat po 15. lednu i antigenní testování, díky kterému si lidé mohou zdarma v nemocnicích test nechat udělat. Podle Blatného vláda ve čtvrtek schválí mimořádné opatření, které ho prodlouží.

Zvažovat se podle dřívějšího Havlíčkova vyjádření má i možnost, že by se nyní uzavřené restaurace, divadla nebo kina mohly otevřít pro lidi s negativním testem na koronavirus. To zmiňoval i ministr Blatný, který připravuje úpravu tabulek opatření v protiepidemickém systému PES. Umožnit chce za určitých podmínek ve vyšších stupních některé dříve zakázané aktivity. Novou tabulku chce zveřejnit příští týden.

V úterý v Česku přibylo 17 278 nakažených koronavirem, to je dosud nejvíc od začátku epidemie. Vysoké počty nově pozitivních jsou podle Blatného odrazem masivního setkávání o Vánocích.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška lze očekávat až 19 tisíc nakažených denně. Změnu k lepšímu čeká Dušek nejdříve po 10. lednu, kdy se podle něho projeví opatření přijatá po Vánocích. 

„Po vánočním období dochází pochopitelně k nárůstu počtu nakažených. Je to odraz masivního setkávání rodin v průběhu Vánoc. Já to nekritizuji, jenom to konstatuji,“ uvedl ministr.

Sociolog Daniel Prokop na twitteru napsal, že před Vánoci kontakty stagnovaly a podle předběžných dat z průzkumů o svátcích díky omezení práce silně poklesly. "Kdybychom před svátky nerozvolnili a fungovala chytrá karanténa, mohlo to epidemii i utlumit. Takto se asi přenesla do rodin," uvedl Prokop.

Zdroj