Peskov: Rusko jedná na Ukrajině pomalu, protože tam nevede válku

6 měsíce starý 78

foto Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na snímku z 19. května 2016.

Moskva - Rusko jedná na Ukrajině pomalu, protože tam nevede válku, ale speciální vojenskou operaci, prohlásil dnes podle agentury TASS v rozhovoru s bosenskou stanicí ATV mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Kremelský mluvčí také tvrdil, že Rusko se snaží o ochranu měst a lidských životů. Z Ukrajiny ale od začátku ruské invaze denně přicházejí zprávy jak o lidech, kteří zahynuli nebo utrpěli zranění při ruských útocích, tak o škodách napáchaných ve městech.

"Řeknete si, proč Rusové tak pomalu jednají? Protože Rusové nevedou válku," prohlásil Peskov. "Vést válku, to je úplně něco jiného, to je úplné zničení měst. Tohle neděláme. Snažíme se chránit infrastrukturu a snažíme se chránit lidské životy," řekl také.

Dlouhé trvání takzvané speciální vojenské operace v rozhovoru vysvětloval také tím, že se do konfliktu "vměšuje" Západ. Uvedl, že Severoatlantická aliance (NATO) je prakticky účastníkem války na straně Ukrajiny. NATO podporuje Kyjev dodávkami zbraní a výcvikem ukrajinských vojáků. Západ se také snaží o ekonomickou izolaci Ruska.

Peskov v rozhovoru také uvedl, že během speciální vojenské operace se Rusku už podařilo dosáhnout "určitých cílů". Moskvě se podle něj například podařilo zajistit bezpečí obyvatel Donbasu na východě Ukrajiny, o nějž už od roku 2014 sváděly ukrajinské síly boje s proruskými separatisty, které Rusko podporovalo dodávkami zbraní. Sám Peskov ale uznal, že tento cíl se podařilo zatím vyplnit "částečně". Na ukrajinském Donbasu, kterým prochází frontová linie, se aktuálně svádějí nejtěžší boje a některá města byla prakticky srovnána se zemí.

Zdroj