Pět amerických států zasáhla tornáda, v Arkansasu nejméně tři lidé zemřeli

5 měsíce starý 30

Podle Federálního Střediska pro předpovědi bouří (SPC) hlásí šest států dohromady přes čtyřicet incidentů způsobených tímto živlem.

Nejméně dva lidé zemřeli podle CNN při tornádu ve městě Wynne ve státě Arkansas a jeden člověk v hlavním městě státu Little Rock. Na obou místech přitom živel napáchal rozsáhlé škody, strhával střechy domů a vytrhával stromy z kořenů.

Ve městě Little Rock bylo hospitalizováno 24 lidí, uvedl na Twitteru starosta města Frank Scott. Některá média s odvoláním na odhady záchranných složek a místní zdravotnické zařízení původně informovala, že v Little Rock jsou stovky zraněných.

Ze záběrů z místa na sociálních sítích je patrné, že bouře v tomto městě s asi dvě ma sty tisíci obyvateli zničila několik domů, vyvracela stromy a převracela i nákladní auta. Způsobila také výpadky proudu. Bez elektřiny bylo podle monitorovacího serveru PowerOutage kolem pátečních 23:30 SEČ asi sedmdesát tisíc odběrných míst ve státě Arkansas.

A large tornado struck near Little Rock, Arkansas, on Friday afternoon, causing injuries, tearing down trees and destroying homes, according to the National Weather Service, whose meteorologists in the local office were forced to evacuate. https://t.co/dWWrmKqr5x pic.twitter.com/k6b7AOOmRg

— The New York Times (@nytimes) March 31, 2023

Varování se týká osmi států

Varovaní před tornády vydané Národní meteorologickou službou (NWS) platí v Arkansasu, Louisianě, Mississippi a Texasu až do čtvrté hodiny ranní místního času (12:00 SELČ), o hodinu dříve vyprší varování pro části států Illinois, Indiana, Kentucky a Michigan.

Ničivé tornádo zasáhlo před týdnem stát Mississippi, kde následkem bouře zemřelo 21 lidí. Nynější podmínky jsou podle meteorologů podobné těm z minulého týdne. Místa zasažená tornádem v pátek navštívil americký prezident Joe Biden s manželkou Jill.

Zdroj