Pět gripenů odletělo z čáslavské základny na misi v Pobaltí

4 měsíce starý 32

foto Ilustrační foto - Na domovskou základnu v Čáslavi 2. ledna 2020 přiletěly tři letouny JAS-39 Gripen české armády, které se účastnily pobaltské mise na estonské základně Ämari.

Čáslav (Kutnohorsko) - Pět stíhacích letounů Jas-39 Gripen dnes dopoledne odletělo z čáslavské základny do Litvy, odkud budou střežit vzdušný prostor pobaltských zemí. Na cestu se čeští piloti vydali po 10:00 a mají za sebou již přistání v Litvě v Šiauliai. Operační úkol převezmou 1. dubna od dánského letectva, plnit ho budou do konce července. Jde už o jejich sedmé nasazení k ochraně vzdušného prostoru členských států Severoatlantické aliance. V Pobaltí budou hlídat počtvrté.

Velitel čáslavské základy Jaroslav Míka novinářům řekl, že v souvislostmi s válkou na Ukrajině nemusela být pro misi přijata žádná speciální opatření. Čeští stíhači by měli zasahovat proti letounům, které nedodržují pravidla mezinárodního leteckého provozu. Spolupracovat budou se španělským letectvem, které bude operovat také ze Šiauliai, a s francouzským letectvem působícím ze základny Ämari v Estonsku.

Zdroj