Pět let ve vězení a 300 tisíc korun. Brněnský soud potrestal za daňové úniky Ovčarčina z kauzy Stoka

3 měsíce starý 8

Podnikateli Pavlu Ovčarčinovi, který je jedním z obžalovaných v korupční kauze na radnici Brno-střed, uložil Krajský soud v Brně za daňové úniky v jiných případech pětiletý trest vězení. Muž dostal také peněžitý trest, podle mluvčí soudu Kláry Belkovové zaplatit má i vzniklou škodu. Rozsudek je pravomocný.

Brno 11:32 1. dubna 2021

Ovčarčin se u soudu zpovídal ve dvou daňových kauzách (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rozsudek ve věci zazněl ve středu. Belkovová k rozsudku uvedla, že obžalovaný jako člen organizované zločinecké skupiny vylákal výhodu na dani a spáchal takový čin nejméně se dvěma osobami a ve velkém rozsahu.

V brněnské kauze Stoka přibylo dalších deset obviněných. Stíhaných už je 50 lidí nebo firem

Číst článek

Ovčarčin se u soudu zpovídal ve dvou daňových kauzách, v první šlo o škodu zhruba za 6,5 milionu korun, ve druhé byla cifra podstatně vyšší, Ovčarčina se týkal podíl škody ze 136 milionů korun. Olomoucký vrchní soud Ovčarčinovi v prvním případu potvrdil čtyřleté vězení.

Brněnský soud nyní posuzoval druhý případ, kdy zrušil původní výrok o trestu z května 2020 ve spojení s rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci a Ovčarčinovi nově uložil pětiletý trest.

Trest 300 tisíc korun

„Dále obžalovanému uložil peněžitý trest ve výši 150 denních sazeb, kdy jedna denní sazba činí 2000 korun, tedy peněžitý trest v celkové výši 300 000 korun, a trest zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu funkce statutárního orgánu a prokuristy v obchodních společnostech a družstvech na dobu pěti let,” uvedla mluvčí.

Ovčarčin má také spolu s dalšími čtyřmi obžalovanými nahradit vzniklou škodu, tedy zmíněných 136 milionů korun. Mluvčí uvedla, že se státní zástupce, obžalovaný i poškozený po vyhlášení rozsudku vzdali odvolání a prohlásili, že netrvají na vyhotovení odůvodnění. Rozsudek je tudíž pravomocný.

Ovčarčin figuruje i v kauze takzvané kauze Stoka, ve které je obžalováno 11 lidí a dvě firmy, včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Případem se nyní brněnský soud zabývá, nejbližší termín hlavního líčení je aktuálně nařízen na květen.

ČTK

Zdroj