Pět stran chce podepsat koaliční smlouvu do 8. listopadu, oznámil po první schůzce Fiala

3 měsíce starý 14

„Jednání byla přátelská, férová a všechny nás naplňují optimismem, že se dokážeme dohodnout. Všechna společná jednání a práce by měla vést k tomu, abychom nejpozději do 8. listopadu mohli podepsat společnou koaliční smlouvu,“ oznámil Fiala.

Do té doby se podle něj obě koalice musejí domluvit jak na programu, tak na personálním složení vlády. Konkrétní jména a rozdělení resortů se ale na středeční schůzce neřešila.

Pět stran vytvoří šest skupin, které budou dopodrobna řešit program. „Programové skupiny se budou zabývat programovými otázkami, zahrneme tam všechna témata, aby to bylo komplexní,“ řekl obecně Fiala.

Doplnil, že jedna skupina se například bude zabývat oblastí školství a kultury. „Za každou politickou stranu bude v každé skupině jeden zástupce, skupiny se budou bavit o tom, kde existuje silná programová shoda a kde jsou rozdíly,“ uvedl Fiala, který je kandidátem na premiéra.

Dvě koalice mají ve Sněmovně většinu 108 hlasů. I kdyby prezident pověřil sestavením vlády šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, koalice deklarují, že s ním o případném kabinetu vůbec jednat nebudou.

Babiš v deníku Právo řekl, že si ještě rozmyslí, jestli by pověření od prezidenta přijal. „Pokud bych pověření dostal, tak si rozmyslím, jestli ho přijmout, nebo ne. Hnutí ANO zatím rozhodlo o vyjednávacím týmu o složení Sněmovny, to je základ,“ uvedl premiér.

Zdroj