Pět tisíc případů. Silvestrovských nákaz bylo v Česku víc než před týdnem

5 měsíce starý 152

 ČTK

ČTK

V pátek testy v ČR potvrdily 4992 případů koronaviru, téměř o tři tisíce víc než před týdnem. To byl ale Štědrý den a méně se testovalo. První mezitýdenní růst od 1. prosince je tak zkreslený tím, že se srovnává pracovní den se svátkem. Dál ubylo lidí s covidem-19 v nemocnicích, jejich počet se dostal těsně nad tři tisíce. Nižší byl naposledy počátkem listopadu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvětšit fotkuKliknutím zvětšíte Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii gallery 27 fotografií v galerii ›

Foto: ČTK

Na 336 se k sobotě zvýšil počet nově potvrzených nákaz na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, na silvestra, tedy v pátek, byla incidence 308. Stoupla poprvé od 2. prosince. Nejvíce nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní připadá nadále v Praze, konkrétně 414, na opačném konci pořadí je Karlovarský kraj s incidencí 182.

ON-LINE ke koronaviru čtěte ZDE

Za celý loňský rok testy v Česku potvrdily víc než 1,74 milionu případů koronaviru. Do nemocnice muselo zhruba 111 tisíc nakažených, zemřelo jich přes 24 tisíc. Celkově za dobu epidemie od předloňského března hygienici zaznamenali 2,48 milionu případů nákazy a zemřelo 36.182 lidí s covidem-19. Denní počty úmrtí s koronavirem se od 19. prosince drží pod stovkou, za silvestrovský den je zatím hlášeno 23 zemřelých.

Nemocnice se k pátku staraly o 3010 lidí s covidem-19, o týden dřív jich bylo téměř 3500. Pacientů ve vážném stavu za týden ubylo téměř o pětinu na 582, je jich tak nejméně od poloviny listopadu.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na snímku ze 14. března 2019.

Covid se v roce 2022 podaří zastavit, budou-li země spolupracovat, říká šéf WHO

Testů laboratoře na silvestra provedly přes 42 tisíc, před týdnem na Štědrý den bylo antigenních a PCR testů dohromady zhruba 25 tisíc. Z toho počet průkaznějších testů PCR se zvýšil o dvě třetiny na pátečních 6900. Vysoká zůstává relativní pozitivita testů. U diagnostických testů, kdy jsou testováni lidé s příznaky onemocnění, se nákaza v pátek prokázala u čtvrtiny vzorků. U epidemiologicky indikovaných testů, prováděných například kvůli kontaktu s nakaženým, je pozitivních téměř 14 procent vzorků.

Zdravotníci v Česku dosud podali 15,47 milionu dávek očkování proti covidu-19, dokončené očkování má 6,65 milionu lidí. Posilující dávku, kterou se vylepšuje efekt dokončené vakcinace, zatím má 2,4 milionu zájemců. Na silvestra vakcínu dostalo přes 10 500 lidí, víc než 80 procent z nich si přišlo právě pro posilující dávku.

Předplaťte si Deník.cz na jeden rok a získejte jedinečné výhody. Nyní ve vánoční slevě a navíc s řadou benefitů. Více zde.

Zdroj