Pětidenní izolace bude tento týden jen pro lidi bez příznaků

5 měsíce starý 129

Ilustrační foto Foto: Francois Mori, ČTK/AP

Pětidenní izolace bude tento týden jen pro lidi bez příznaků

Nový metodický pokyn hlavní hygieničky pro krajské hygienické stanice tak platí jen od úterý 11. ledna do neděle 16. ledna.

Hlavními změnami, které zavádí, je zkrácení izolace nakaženého po pozitivním PCR testu na pět dní a pětidenní bude nově i karanténa osoby, která byla s pozitivně testovaným v rizikovém kontaktu.

Po skončení pětidenní izolace i karantény bude těmto lidem doporučeno dalších pět dní nosit respirátor i tam, kde to opatření nevyžadují. Podobně jim bude doporučeno, aby více sledovali svůj zdravotní stav. Pokud se příznaky objeví do 14 dní, měli by absolvovat PCR test.

Lidem, kteří už mají karanténu a izolaci nařízenou, se od úterý její délka měnit nebude a potrvá dva týdny.

Dosud pak byla izolace 14 dní a karanténa bez ukončení testem také, bylo ale možné ji po sedmi dnech bez příznaků ukončit negativním PCR testem.

Karanténa pro očkované 

Pravidla se pro očkované a lidi méně než šest měsíců po prodělání nemoci covid-19 změní v pondělí 17. ledna.

Všichni pracovníci včetně těchto skupin se budou muset dvakrát týdně testovat antigenními samotesty. Po pozitivním testu budou chodit do pětidenní karantény a další PCR test už podstoupit nemusí. Pokud ho na vlastní žádost absolvují, negativní výsledek jim karanténu může ukončit i dříve.

Neočkovaní lidé ale tento test nemají hrazený z veřejného zdravotního pojištění, stojí 800 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj