Pětikoalice s kandidátem na prezidenta zaspala, míní analytici. Koho by mohla podpořit?

2 měsíce starý 25

„Kdyby měla koalice Spolu či celá pětikoalice opravdu silnou osobnost, už dávno by ji představila. Toho člověka také musíte zpropagovat, udělat mu mediální kampaň, a to se nedá udělat za pár týdnů. Musí to být známé jméno, které bude mít šanci postoupit do druhého kola. Nevěřím, že se to této vládě povede. Čas už promeškala,“ prohlásil Valeš.

S tím souhlasil i Leinert: „Čas by byl třeba na jaře, pokud by představitelé Spolu přišli s výrazným jménem. Byl by prostor tu osobu zpropagovat a udělat z ní relevantního soupeře. Petra Pavla nechtějí kvůli jeho komunistické minulosti, Danuše Nerudová některým vadí kvůli levicovějším postojům. Koalice Spolu žádného silného kandidáta, který by do toho chtěl jít, nemá. Mohla by tedy podpořit Pavla Fischera.“

Podle Fialy je nejdůležitější, aby se příštím prezidentem stala prozápadně orientovaná osoba, která bude ctít Ústavu a nebude pocházet z populistického či extremistického politického spektra.

„Jako koalice Spolu velmi pečlivě zvažujeme, zda do toho přijít s novou osobností, a snížit tak šance jiných demokratických kandidátů, nebo jít jinou cestou. Není to výmluva, jde nám především o výsledek,“ řekl Fiala ve vysílání CNN Prima NEWS.

Celý rozhovor s Valešem a Leinertem najdete v úvodním videu.

Zdroj