Petr Fiala je premiér, na kterého můžeme být právem hrdí

4 měsíce starý 40

Část české vlády v čele s premiérem Petrem Fialou přijela jednat do ostřelovaného Kyjeva. Není to v žádném případě jen prázdné gesto, jde o signál celému světu, kde naše země stojí. A proto je dobře říci: Toto je vláda, které si můžeme vážit, a její předseda je dobrým premiérem. Přes všechny výhrady je toto tak zásadní krok, že je dobře říci to takhle jasně.

Pokud jde o zahraniční politiku, má momentálně Česká republika tu nejlepší vládu, jakou si mohla přát. Odvaha není samozřejmost, je to vlastnost, která je pro úroveň společnosti potřebná a spoustu lidí potom inspiruje k tomu, že se chovají lépe. A politici skutečně mají v tomto velký vliv, ostatně podívejme se na to, na jaké dno posunul veřejnou debatu sprostý Miloš Zeman.

Dále čtěte

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Cirkus jménem ANO: širší vedení se jmenuje Babiš. Tady jsou důvody, proč nakonec kandiduje

číst článek »

To, že Petr Fiala jel podruhé do Kyjeva, je vzkaz celému světu. Je to vzkaz Vladimiru Putinovi, kterému říkáme, že Česká republika rozhodně nebude patřit jeho impériu, které si vysnil, ovšem přehlédl zároveň, že jeho armáda je zkorumpovaná, neschopná a nemá na mnoha místech žádné rozumné velení.

Původně podceňovaný Fiala už mnohokrát všechny překvapil. Podařilo se mu něco, o čem se Andreji Babišovi ani nesnilo: dal o sobě i o naší zemi pozitivně vědět světu. Stal se lídrem v pomoci Ukrajině a získal si respekt světových státníků. To je samozřejmě oproti dotačním podvodům poněkud rozdíl.

Vládu Petra Fiala můžeme kritizovat. Za nedostatečnou komunikaci, nedotaženou deagrofertizaci státu, za některé nešikovné kroky. To je samozřejmé. Ale ať je to jakkoli, tohle je obdivuhodný krok, který se zapíše do historie mnohem jasněji než nějaké nejasnosti kolem úsporného tarifu. A stejně jako první Fialova cesta do Kyjeva ukazuje, že jeho kabinet jeden slib skutečně plní – vydal se cestou, na které navazuje na havlovskou zahraniční politiku. A to je v té záplavě špatných zpráv jedna opravdu dobrá.

Zdroj