Petříček prohrál. Chystá se jeho konec na zahraničí a návrat Zaorálka

1 měsíc starý 10

Pro mnohé straníky to bylo překvapení. Předseda ČSSD Jan Hamáček hladce obhájil post v čele strany – 140 hlasů mu stačilo k vítězství už v prvním kole. V táboře jeho konkurenta Tomáše Petříčka se přitom očekávalo, že se ministr zahraničí alespoň probojuje do druhého kola volby.

V zákulisí se hned začala skloňovat možnost, že po sjezdové porážce přijde i konec ve vládě. Podle zdrojů Seznam Zpráv se má na Ministerstvo zahraničí vrátit původní šéf Černínského paláce Lubomír Zaorálek.

Jím uvolněný post ministra kultury by pak obsadil jiný náchodský starosta a poslanec Jan Birke.

Čerstvě zvolený předseda Hamáček spekulace na přímý dotaz nevyvrátil. „Žádný ministr nemá jistou pozici. Nikomu jsem nedal bianco šek do voleb a ani nedám,“ řekl Hamáček.

„Pokud bych měl k práci nějakého ministra výhrady a plánoval bych změnu, tak to řeknu jemu a nebudu mu to vzkazovat přes média,“ dodal Hamáček s tím, že všichni ministři sociální demokracie pracují profesionálně.

K výměně by mohlo dojít už příští týden.

Zdroje Seznam Zpráv blízké vedení Lidového domu uvedly, že již před několika týdny si sociální demokraté začali vypracovávat průzkumy k představitelům ČSSD, kteří by nově mohli po sjezdu usednout ve vládě. A ministr zahraničí v nich vyšel špatně.

„Potřebujeme nalákat levicové voliče z pražských sídlišť. Lidé, kterým je Tomáš Petříček sympatický, ČSSD stejně volit nebudou,“ řekl zdroj redakci pod příslibem anonymity.

Změny ve vládě

Podle zdrojů ze strany byly veškeré změny ve vládě – tedy na straně ČSSD i hnutí ANO – původně plánované až po sjezdu. Naznačoval to ostatně i premiér Andrej Babiš. Premiér však oproti původním předpokladům výměnu ministra zdravotnictví urychlil a učinil ji již tento týden.

Konec Petříčka si přeje vlivný politický hráč – prezident Miloš Zeman. Ten se s Petříčkem neshodne na zahraničních otázkách, především k přístupu k Rusku a Číně.

Petříček se staví proti účasti Rusů v tendru na Dukovany i proti použití ruské vakcíny Sputnik bez příslušných povolení evropských úřadů. Výměně za Lubomíra Zaorálka by se Miloš Zeman zřejmě nebránil.

Zdroj