Pili alkohol, tak je surově bili rákoskami. Záběry trestaných studentů šokovaly Nigérii

3 měsíce starý 15

Třebaže se jednomu z nigerijských států Kwara přezdívá „země harmonie“ díky poklidnému soužití nábožensky rozdílných skupin, nedávno zveřejněné video z jedné z tamějších muslimských škol vyvolalo velkou vlnu pobouření. Na záběrech, které se začaly šířit internetem, jde totiž vidět surové bití mladé ženy rákoskami.

Obdobně skončili i další studenti, kteří prý na nedávné oslavě narozenin popíjeli. Tím ale porušili náboženské předpisy. Mlácení rákoskami schválil jeden z tamějších učitelů i s požehnáním ze strany školy. Prý tak učinila se rovněž souhlasem rodičů, kteří informaci později potvrdili.

Redakci BBC se podařilo spojit s otcem dívky na videu. Uvedl, že bití rákoskou opravdu schválil. Údajně viděl také záběry, na kterých dcera porušovala náboženská pravidla, tudíž se postavil na stranu školy a dal trestu zelenou. Dodal, že na stejném institutu vystudovalo i jeho osm starších dětí. „Osobně jsem požádal školu, aby udělila odpovídající trest. Trval jsem také na tom, abych byl u toho,“ řekl pro BBC.

Dívka z videa se ale brání a stejně jako další potrestaní studenti tvrdí, že žádný alkohol nepila. Ačkoliv byli na oslavě narozenin, její skupina prý jedla jen jogurty. Dle jiných svědectví někteří účastníci oslavy sice pili pivo, ale v ani jednom případě nešlo o studenty, kteří veřejně dostali rákoskou.

Jakmile se videa dostala do veřejného prostoru, místní vláda se rozhodla zakročit. Postavila se na stranu studentů, zařídila jim zdravotní péči v nemocnici a okamžitě odvolala ředitele muslimské školy. „Bez ohledu na souhlas rodičů a reakci školy odsuzujeme surové bití studentů, které je vyobrazeno na videích. Případem se budeme nadále zabývat,“ slíbily kwarské úřady ve svém prohlášení.

Zdroj