Pilný: Stanjura si za díru v rozpočtu může tak trochu sám. Poradil, jak snížit počet úředníků

6 měsíce starý 34

Problémem ODS je dle Pilného aktuálně otázka, jak neztratit svou tvář. „Superhrubou mzdu vrátit nechtějí. Je ale potřeba si uvědomit, že máme více kapes, ale peněženku jenom jednu. Jakékoliv úpravy DPH a dalších daní se v té peněžence nutně objeví,“ prohlásil s tím, že nyní jde ze strany vlády jen o maskovací pokus, jak dostat do státního rozpočtu více peněz, aniž by tomu říkali vyšší zdanění.

Bývalý ministr financí následně popsal, jakým způsobem by v rámci úspor přistoupil k rušení počtu zaměstnanců ve státní správě. „Pokud chci snížit stavy pracovníků, tak musím především zredukovat počet agend, které stát vykonává, a kterých stále přibývá“ vysvětlil. Druhou věcí je dle něj změna služebního zákona, jenž by měl více dbát na kvalitu a ne na kvantitu. „To znamená přijmout lidi, kteří nejen mají něco odsezeno ve státní správě a mají odněkud diplom, ale kteří skutečně mají kvalitu dané zaměstnání vykonávat,“ nabádal vládu Pilný.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nekula lákal na mouku v akci, lidé se mu vysmáli. Skandál, jako z 50. let, říká Balšínek

Ministerstvo financí dle svého aktuálního plánu chystá snížení strukturálního deficitu rozpočtu nejméně o 70 miliard korun. „Detaily ještě dojednáme, aby byl balíček úplně kompletní ve čtvrtek. Pak celý plán představíme veřejnosti. Jde o značné úsilí – dlouhá a tvrdá jednání trvala zhruba pět měsíců, teď už jen doladíme konkrétní detaily,“ řekl Stanjura.

Celý rozhovor s bývalým ministrem Pilným, ve kterém hodnotí také možné zvýšení daní pro firmy nebo dopad vládních úprav na inflaci, si můžete pustit ve videu přímo v tomto článku.

Zdroj